Шефът на „Електрохолд“: Ако вдигнем заплатите, ще се отрази на цената на тока

Блиц Новини

Кадър БТВ

Доста притеснително е напускането на хора от аварийните групи на  Електрохолд, както стана ясно от хора, подали оставки.

Според шефа на предприятието молби са подали едва 12 души и те са ги освободили. По-думите му, въпреки че се говори за много повече напускащи, други молби не са подадени. По информация на хората, борещи се за по-добро заплащане според труда им около 300 техни колеги са в готовност да хвърлят оставки.

„Нищо страшно не се очаква, не се очакват проблеми с аварийните екипи. В края на всяка година в „Електрохолд“ се предоговарят заплати, увеличават се заплати на всички служители – по Колективен трудов договор. Така стана и тази година. Аварийните екипи – или електромонтажниците, са хората с едни от най-ниските заплати. Тази година възнагражденията им са вдигнати с 26,7%. Основната заплата от 1400 лева е станала 1700 лева. Имат по 200 лева и още едни добавки. Ако утре някой дойде на работа при нас като електромонтажник, ще взима 2000 лева моментално“, обеща шефа за тези, които тепърва ще започват работа.

„Средната заплата за тази категория работници е 2700 лева от 1 янури нататък. Това означава, че заплатите ще са между 2000 и 4000 лева. След като това беше договорено, няколко работници, решиха, че не им харесва и подадоха молбите си“, обясни още Асен Христов.

„Говорихме с хората, останалите служители няма да се откажат. В момента напрежение няма. Освободихме шест човека, след като си подадоха молбите. След това те решиха да се върнат, да кандидатстват отново – и ще преценим.

По информация на БТВ от 26 ноември 287 души са подали молби за напускане. От дружеството тогава отрекоха да има масово напускане на служители и дори освободиха преждевременно петима от тях.

Според Асен Христов няма никакво напрежение в енергетиката, всичко е цветя и рози и тези хора не са недоволни. Дано това е така, защото потърпевши ще бъдат хората предвид предстоящата зима и традиционно по-честите аварии.

Той посочи, че е и против компенсации, тъй като хората ставали по-мързеливи по отношение на сметките си.

Според него заплатите влизат в цената на тока и ако те се вдигнат, КЕВР няма да ги признае, не че той като работодадел няма огромното желание да ги вдигне.

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …