Снимка Pixabay
Никой не е очаквал миграция у нас заради липсата на вода, но и това се задава. Режимът на водоснабдяването в Ловеч и съседните общини ще бъде допълнително затегнат заради липсата на валежи и все по-празни водоизточници.
Най-засегнатите населени места в областта са град Ловеч и шест села, където режимите са драстични. В Ловеч водата спира за 13 часа всеки ден, докато в село Дъбрава няма никакво водоснабдяване от месеци.
„От четири месеца няма вода и се живее трудно. Две бани имам и не ги ползвам. Затова не стоя тук, живея си в Ловеч. “, споделя Пламен Маджаров, жител на Дъбрава.
Сходни проблеми има в селата Прелом, Брестово, Радювене, Къкрина и Горно Павликене. В Прелом водата идва веднъж на десет дни за четири часа, а в Брестово – на девет дни за три часа. Жителите масово подават жалби и сигнализират институциите, но без резултат.
„Носим вода с туби, откъдето намерим, и това е всеки ден. Ще бъдем доволни, ако знаем че в седмицата веднъж има вода за няколко часа.“, казва Даниела Панайотова от младо семейство в Дъбрава.
Липсата на вода кара жителите на някои села да обмислят напускане. В Дъбрава, най-засегнатото село, част от семействата вече продават домовете си.
„Системата е остаряла. Ако поне веднъж седмично имаме вода, това ще е напредък“, коментира Даниела Панайотова, която от години живее в режим на недостиг. Явно и нямат друга алтернатива, освен липсата на дъждове, обстановката утежняват и огромните загуби от преносната мрежа.
„Трябва да има запаси на вода, тъй като в месеците на засушаване няма резерви. Но ние не сменим ли до пет-шест години водопровода, има опасност да останем в много тежък воден режим. В Ловеч над 95% от водозахранването е от тази водоснабдителна система“, предупреди Петков. „Много години не е правено нищо по проблема с водоподаването в община Ловеч и ще отнеме време“.
Докато властите вземат мерки района на Ловеч трайно се обезлюдява.