Кадри БТВ
Затягането на мерките за ипотечно кредитиране ще засегне доста хора, които досега имаха някакъв шанс да успеят да си купят жилище с кредит. Не че досега беше много лесно. Банките си бяха предпазливи, дори изискванията частта на вноската да е 30%, а не 50% както иска БНБ. Това ще се отрази до каква сума можем да си позволим да купим жилище на изплащане.
Изискването за 15% самоучастие е нещото, което спира някои желаещи за кредит. Банката да отпуска до 85% от сумата е другата мярка.
Гергана Тенекиджиева, изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти, казва за БТВ, че дълги години съветват клиентите да не използват и теглят кредит, чиято вноска да е повече от 30% от месечния доход. Тя смята, че регулацията не е лоша.
Други от важните нови условия е максимален срок по договора за кредит – 30 години.
По данни на агенции 50% от купувачите на жилища в София теглят ипотечни кредити. Нивото на кредитите, които са просрочени или в лошо изпълнение е рекордно ниско, посочват финансисти.
Според брокери около 10% от клиентите им няма да могат да си позволят покупка на жилище. Според финансисти спестяванията на българите са достигнали вече до около 85 милиарда лева и има хора, които нямат нужда от кредитиране за покупка на недвижим имот. Още повече, че някои предпочитат точно този вид инвестиция за да съхранят спестяванията си. Засега имотите дават много по-голяма доходност от банките при които лихвите по депозити са равни на нула.