Кадри БТВ
Много е горещо и на морето и трябва да се внимава. Не трябва да ни заблуждава близостта до водата, която да ползваме за охлаждане. Можем да получим топлинен удар без да се усетим.
Най-честите симптоми на топлинен удар са в няколко фази. Започва се с топлинното изтощение – кожата постепенно става влажна и студена. Впоследствие нейната температура се повишава и става обратното – доста изсушена и гореща на допир. Нас ни притеснява основно второто. Тогава е редно да вземем мерки, да прекъснем излагането си на слънце, коментира д-р Александър Христов.
Вчера на Централния плаж в Бургас възрастна жена – на 77 години, влиза да плува в морето, но получава сърдечен удар.
Според спасителите тя е влязла много навътре – зад голямата шамандура, и дори е нямало как да ѝ се окаже помощ навреме.
От брега може да се види, че на човек му е прилошало. Ако той е в адекватно състояние, първо ще помаха. Ако не е в адекватно състояние, ще остане отгоре, и спасителят при наблюдение – че една-две минути човекът не помръдва, веднага ще отреагира и ще влезе да го извади. Имаме такива случаи и никога не са завършвали трагично. Това обясни пред БТВ от плажа в „Слънчев бряг“ Николай Павлов, старши спасител.
След това се оставя в странично, стабилно положение, докато дойде медицински екип, който е на 10-20 метра, допълни още той.
Ако няма спасител на близо, е важно туристите да се насочат към пост. За човек, нуждаещ се помощ, е важно да се постави да легне с главата, насочена към естествения наклон на брега. Ако няма пулс, се изкопава лека дупка, в която да се положи главата му и за да се освободят още повече дихателните му пътища. Най-важното е да се сигнализира на компетентно лице, за да може да се отреагира адекватно.