Кадри БТВ
В предаването „Тази сутрин“ на БТВ, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев предупреди за наличието на типичните за сезона преносители на болести като комари и кърлежи. Колкото и да се пазим може да се случи да имаме досег с тях, а някои заразяват с лаймска болест или марсилска треска.
Влажната пролет предложи отлични условия за развитие на всякакъв вид паразити. Има малко повече заболявания, свързани с преносители, най-вече с кърлежи. Имаме 30% повече лаймска болест и 50% повече марсилска треска. Като процент е много, но като реални бройки не е. Грубо плюс минус един два случая. До момента имаме 100 случая на лаймска болест и 50 на марсилска треска, но те са били два пъти по-малко миналата година.
По думите му този сезон по-често срещаме кърлежи, а препоръката му е винаги да преглеждаме тялото си, след като сме били в парка, в планината или близо до места с интензивно земеделие.
Много лесно се сваля кърлежът, когато е впит от 2-3 часа, дори може да не го забележим и при обличане и събличане да се освободим от него. Ако вече се забие надълбоко, става малко по-сложно, а и рискът от заразяване расте с времето, в което той престоява. Счита се, че до 24 и 48 часа е много малък този риск, дори кърлежът да е заразен. Препоръката ми е да сваляте и унищожавате кърлежите, а не да си играете с тях. Най-доброто, което можем да направим е да ги унищожим, изхвърлим, изгорим, съветва доц. Кунчев.
По думите му е много трудно кърлежът да бъде усетен, затова трябва да бъдем внимателни.
Една от най-силните им страни е, че отделят обезболяващо вещество, така че да не усетим нито забиването, нито сърбеж. Те обичат най-нежната и най-тънката кожа, там лесно се впиват, така че да огледаме всички гънки, подмишниците, по коленете. Когато е прясно впит, той много лесно се маха, допълни главният държавен здравен инспектор.