Проблемът със замърсяването на плажната ивица и вода около Кранево удря по имиджа на българския туризъм. Макар замърсяването да е локално от начина на разпространение на информацията може да пострада цялото Черноморие. Служебният министър на туризма Евтим Милошев опита да обясни проблема в студиото на „Здравей, България“.
До 2-3 дни в морето край Кранево ще може да се плува без ограничения. Очаква се пробите да се нормализират.
В Кранево се прави необходимата превенция срещу замърсяването. Пречистена вода се е изляла в морето. Пробите на химическия състав на водата са чисти, при биологичните има повишение на някои стойности, но то не е критично. Звучи страшно, но всъщност няма голям проблем. Препоръчително е да не се влиза в морето, посочи министърът.
Според него ремонтът на пречиствателната станция ще завърши до 10 дни.
Тя е на километър навътре в сушата. Колекторните тръби тръгват оттам, минават под плажа и имат точка за заустване, където се излива пречистената вода – на 300 метра вътре в морето. Всеки месец по два пъти има мониторинг за чистотата на черноморската вода, който се докладва пред ЕК, обясни той.
Останалите близки плажове са с показатели в нормата и няма опасност от зарази и проблеми за плажуващите в района.
Министърът призна за дефицита на работна ръка в туристическия бранш. „Този проблем ме удари още в началото. Той не спира, но не е в обхвата на министерството. Във всички сектори има проблеми с работната ръка, трябва да се намери баланс между осигуряване на работници от трети страни и сигурността на страната. Консулските служби работят целогодишно, не може с магическа пръчка да се смени цялата концепция“, смята Милошев.
Относно цените на почивките той подчерта, че държавата не може да контролира свободния пазар.
В концесионните договори има заложени минимални и максимални цени. Те се обявяват в началото на сезона. Има места, на които цените са намалени, има и такива с ръст от 10-20%, зависи колко добре е уреден конкретният плаж.