Кадри Нова ТВ
Жегите са опасни за всички, не само за възрастни и малки деца. Дългият престой на слънце може да ни докара куп главоболия, ако не обърнем внимание на симптомите. Жълт код за високи температури е обявен в цялата страна. Екстремните горещини може да бъдат опасни за здравето ни.
Началникът на отделението по кардиология към УМБАЛ „Св. Анна“ д-р Рада Прокопова обясни какви са симптомите на топлинния удар и как да се предпазим.
Симптомите, за които трябва да следим, са главоболие, гадене, повръщане и усещане, че ще загубим съзнание. В такива случаи човек трябва да се оттегли на сянка или в по-хладно помещение. Трябва да започне и незабавен прием на течности, които са основното лечение. Ако главоболието е съпроводено с температура, която понякога може да се повиши и до над 39 градуса, трябва да започне приемът на антипиретици, които да я свалят, заяви кардиологът.
По думите ѝ в горещините е добре да избягваме и приема на алкохол.
Зле влияе и разликата в температурата в помещението, в което сме и тази навън. Това е шок за организма. Ако сме абили на 20 градуса и излезем на 40 градуса може да се стигне и до загуба на съзнание, подчерта кардиологът. В студеното помещение съдовете са свити, излиза се на голяма горещина, съдовете се разширяват моментално, много силно, започва обилно потене и може да се стигне най-малкото до прилошаване. Напитките трябва да са със стайна температура, не бива да се пие ледена вода.
Специалистът препоръча също и душовете да не са с ледена вода, защото създават стрес за организма.