кадри bTV, Фейсбук/Стани богат, Pixabay, Уикипедия: Грешен въпрос в „Стани богат“ вбеси зрителите: Участник се оказа пророк
Зрители на “Стани богат” се почувстваха дълбоко разочаровани от грешка, която видяха в предаването, излъчено на Разпети петък и не спират да я коментират и след Великден.
По ирония на съдбата, тя е свързана с Библията, свещената за християните книга.
В първия почивен ден около Великден, на Стола на богатството седна актьорът на свободна практика Георги Атанасов. Играта му тръгна със забавни диалози между него и колегата му Михаил Билалов.
Нито водещият, нито играчът обаче знаеха, че точно това издание на шоуто ще предизвика огромна полемика на религиозна тема. При седмия въпрос в играта, на екрана се появи библейска тема.
“Аз не съм религиозен и нямам никакъв интерес към Библията. Знам за Каин и за Авел и за враждата между тях, но не знам дали имат други братя. Но за Сет съм чувал, че е някакъв бог”, това си призна искрено актьорът Георги Атанасов и поиска помощ от публиката.
След като за верен отговор беше посочен Сет, Фейсбук избухна от коментари, че това не е вярно.
Основният довод е, че във всички издания на Библията на български, третият син на Адам и Ева носи името Сит. Ето част от коментарите на възмутените зрители:
Съжалявам, написах на г-н Билалов във фейса, но не е прочетено. Третият син на Адам и Ева е Сит! Добре е да бъде обяснено на сценаристите на въпросника, че е добре отговорите да бъдат по-добре проверявани. Във всички издания на Библията е Сит!
Сет е египетски бог. Сит е третият син според Библията. Много некоректно от страна на продукцията.
Сит не е герой на Уикипедията, а на Библията. Изложиха се. Страхотно се изложиха. И в Уикипедия пише Сит!
Някои от зрителите пък директно цитират Библията, Битие 4:25, където е първоизточника на правилния отговор и името е Сит. Колкото до Уикипедия, която също беше цитирана като възможен източник, там нещата са доста противоречиви.
Случайно или не, актьорът играч предвиди, че ще има вълнения в социалните мрежи след този въпрос.
Той обаче предполагаше, че темата ще е друга – защо не е знаел правилния отговор и е искал жокер.
Както се оказа обаче, знанията му не са по-различни от тези на мнозинството българи.