Директорът на Сатиричния театър досега мълчеше относно нашумелия филм по БНТ „Ботев“ на Максим Генчев.
Бунтарят обаче явно не издържа и направи, което се смята за нещо непозволено в гилдията – даде оценка за работата на колегите си.
Става въпрос за Ники Илиев, който е известен като българския Брад Пит.
Той му се подигра като пусна снимка как Ники Илиев в ролята на Джамбулет се цели, за да убие българка.
Актьорът и режисьор Ники Илиев е убиецът на Ботев е едноименния филм на Максим Генчев.
„Махнаха казармата и гледай какво става по филмите“, е коментарът под снимката.
Ники Илиев е в ролята на лошия във филма „Ботев“, обяснява Росен Тахов
„Джамбулет е черкезин, син на Кавказките планини. След Кримската война (1853–1856) Руската империя прави ловък дипломатически ход, за да се отърве от това диво племе.
Сключва договор с Османската за размяна на етнически групи. Българи напускат бащините си огнища и заселват пустеещите степи. На тяхно място се настаняват черкези, татари и други мюсюлмански малцинства.
От половин до един милион е емигрантската вълна
Черкезите са разселени шахматно, за да образуват щит срещу освободителното движение. С ангария християните им вдигат къщи, харизват им добитък, ниви и земеделски сечива. Техният занаят обаче е плячкаджийството.
На 17 май 1876 г. четата на Христо Ботев влиза в Козлодуй и веднага става свидетел на тази действителност. Група черкези крадат царевица от черковните хамбари.
Четниците откриват огън по душманите. “Повечето избили от черкезите, други ранили, а твърде малко сполучили да избягат. И сам войводата гърмял тука”, хроникира Захари Стоянов.
При село Баница – друг случай на издевателство. Дружината среща каруци, натоварени с вино. Един колар се оплаква от черкезин, който цяла нощ обирал каквото му падне.
“Това се доложи на Ботйова – разказва Никола Обретенов – и той заповяда да му доведат черкезина. Той трепереше като лист пред него. Ботйов поиска една тояга и го наслага хубаво, па го пусна. Момчетата искаха да го убият, но той не позволи.”
Четата заобикаля село Баница и се насочва към Милин камък
Оттук според легендарната литература вестта стига до Джамбулет. Едни източници сочат, че неговият конак бил в село Типченица, а други – в Люти дол. Местният учител Доно Иванов пише:
“Щом станало известно, че комити са стъпили на Милин камък и че турска потеря се сражава с тях, веднага било съобщено, вероятно по бързи куриери, та и черкезкият водач Джамбулет, който живеел в родното ми село Люти дол и под чието главатарство били и другите черкези из Врачанско, със своите хора, въоръжени и с конете си, заминали през нощта за определеното им място срещу комитите.”
Росен Тахов