Кадри Нова ТВ
Много наши сънародници са страстни иманяри и кръстосват страната, въоръжени със стари карти, за които вярват, че легендарния хайдутин Вълчан Войвода е заровил голямо имане.
Много легенди се носят за този български герой и една от легендите разказва как той става ревностен борец срещу неправдата.
Първата жена на Вълчан войвода – Рада, която е бременна е отвлечена от един бей, който я откарва в Одринските сараи. Той отива там и запалва сараите, не открива жена си, но залавя най-малката дъщеря на бея, която определя за „курбан“. Тръгва обратно към Охрид, но по пътя вижда турчин, продава коприни и който му разказва, че една жена се обесила. Разравя гроба и вижда, че е неговата и й прави гроб до една чешма. Детето определено за курбан става негова жена на 13 години. Но след около 5 години умира и той се жени за трета жена, от която има момченце, което умира на годинка. Така легендарния войвода няма живи наследници според преданията. Това разказва един от наследниците на много приближен до войводата съратник. Това е Васил Гинев, потомък на Михо Кафталията – личната охрана на Вълчан войвода.
Когато към четата се присъединяват млади момчета той ги праща да учат в чужбина с надеждата когато България се освободи да поемат управлението. Двама от тях са братята Евлоги и Христо Георгиеви, които той праща да учат във Виена и благодарение на които е построен Софийския университет. Говори се, че това е станало точно с имането на Вълчан войвода.
Според легендите още много злато има скрито по пещерите на България, но иманяри, които са откривали по нещо заличават така наречените „белези“, които се оставят до заровени съкровища.
Пак според преданията, легендарния войвода почива след Освобождението на преклонна възраст в една от пещерите, където е прибирал плячката и там го откриват негови съратници. Все още много хора търсят съкровищата събрани от Вълчан войвода, въоръжени дори със съвременна техника, но колко успяват не се знае, това е тема табу и се пази в тайна.