Снимка pixabay
Заявлението за промяна на пощенска станция, чрез която се изплаща пенсия, да бъде подавано във всяка една пощенска станция на „Български пощи“ ЕАД. Пощенската станция по служебен път следва да изпраща заявленията към НОИ.
Тази промяна се предлага да залегне в План за действие за внедряване на епизоди от живота „Раждане на дете“, „Преместване в рамките на страната“, „Стартиране на бизнес“, „Наемане на служител“ и „Закриване на бизнес“, качени за обществено обсъждане.
Целта е да се подобрят административните процедури за петте епизода, по отношение на необходимите индивидуални стъпки, които извървява потребителят на услуги, документите, които трябва да бъдат представени при тяхното заявяване, времето за заявяване и срокът за предоставяне на услугата, разходите, вътрешните процеси, координацията между институциите и др.
Сега заявлението за промяна на пощенска станция, чрез която се отпускат пенсии при смяна на постоянен адрес, може да бъде подадено само в Териториалното поделение на НОИ, но не и в пощенска станция. В пощенска станция може да се заяви само, ако промяната е временна, пише Монитор.
Друго предложение предвижда заявленията за промяна на пощенска станция да се обработват във всяко едно ТП на НОИ и да не се създават хартиени пенсионни досиета в териториалните поделения. Сега заявлението за промяна на пощенска станция, през която се отпускат пенсии при смяна на постоянен адрес, може да бъде подадена само в ТП на НОИ.
Гражданинът може да подаде заявлението във всяко ТП на НОИ. Има две основни препоръки. Първата е да не се прехвърля обработването на заявлението към ТП на НОИ, което съхранява пенсионно досие, а да може да се обработва във всяко поделение.
Втората: да не се създават хартиени досиета по ТП на НОИ, а да се централизира хартиеният архив. И двата варианта могат да се случат, след дигитализирането на пенсионните досиета в НОИ.
За да се случат тези промени са нужни нормативни промени, уточняват в плана.