fbpx

„24 Часа“: Румен Радев отказа летище София да носи името на президента Желю Желев

24chasa

Отхвърлил е и искане за прекръстване на връх Шипка

Летище София да не бъде преименувано на “Желю Желев”. Това е решението на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места към президента Румен Радев.

Членовете и са гласували единодушно да не подкрепят предложението на инициативния комитет за отдаване на почит и увековечаване на паметта на д-р Желю Желев, става ясно от отчета за работата на комисията през 2018 г. Той излезе дни преди държавният глава да отчете в понеделник втората година от мандата си.

“Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е принципал на “Летище София” ЕАД, което е и най-голямото международно летище на територията на нашата страна. Това обстоятелство налага инициаторите на предложението да се обърнат за становище относно смяната на името на летище София към МТИТС, както и към Столична община”, пише в мотивите на комисията. Членовете ѝ обясняват, че през последните години в публичното пространство е имало различни инициативи за именуване на летището, в т.ч. и предложения до комисията към президента, които обаче не са довели до обществен дебат и съгласувателни процедури.

Миналата година инициативен комитет изпрати до Румен Радев петиция летището да носи името на първия демократично избран президент д-р Желев. Сред подписалите документа са членове на първия Национален координационен съвет на СДС от 1990 г. – Петко Симеонов, Димитър Луджев, Константин Тренчев, Александър Йорданов, Михаил Неделчев, както и известни имена като Емил Кошлуков и Соломон Паси. “Вярваме, че д-р Желю Желев и неговото дело трябва да бъдат почетени

Това е начин да се създават и утвърждават личностните образци, които персонализират българската идентичност”, бе записано в петицията.

Акцията за ново име на летището обаче започна още през 2009 г. от страниците на “24 часа”. Тогава идеята бе лансирана от известния журналист Петър Пунчев, но той не посочи конкретно име, с което да се замени “Враждебна”, както фигурираше тогава летището в резервационните системи. През годините дискусията нееднократно се поставяше на дневен ред, а предложенията на читатели и общественици варираха от “Слава” през “Васил Левски” и “Св. София” до “Асен Йорданов”.

Часове след като “24 часа” разказа на 7 ноември 2018 г. за новата инициатива и петицията до президента летището да се казва “Желю Желев”, началникът на кабинета на Радев Иво Христов се изказа иронично за идеята: “Защо не?! По времето на СДС започна масовата емиграция, старата сграда едва побираше куфарите на заминаващите, тъй че летището си струва да се свърже с това круширало трибуквие. Но пък по времето на БСП емиграцията заприлича на панически екзод и “Позитано” 20 също е добро име за летище.

По времето на НДСВ мракът продължи, но бе построен, а през 2006 г. пък бе въведен в експлоатация терминал 2. С него и досадният виц за двата изхода от българската безизходица – терминал 1 и терминал 2, – тъй че “Тройна коалиция” също е подходящо име за летището. Но според мен справедливостта изисква аерогарата да носи името на премиера Борисов.

Все пак той лично уважи откриването на мегалетището в Истанбул, което обрича софийското на нерадостно бъдеще. Пък ако успее и да го концесионира на някоя Гинка…”.

Факсимиле от отговора на президента Румен Радев, с което се разграничи от думите във фейсбук на шефа на кабинета си Иво Христов.

На въпрос на “24 часа” дали президентът Радев споделя мнението на началника на кабинета си, от пресцентъра му ни изпратиха на 14 ноември позиция, че това е лично мнение, споделено в социалните мрежи. И обясниха, че държавният глава може да има позиция по темата едва след произнасянето на комисията за имената.

Комисията към президента е отказала да се произнесе по искане за поставянето на паметник на Желю Желев в двора на СУ “Св. Кл. Охридски” и в община Кърджали, както и на паметна плоча в сградата на Профилираната езикова гимназия “Н. Й. Вапцаров” в Шумен с обяснението, че тези въпроси трябвало да се решат от университетите и местните власти.

Комисията е отказала и да смени името на връх Шипка на Свети Никола, каквото искане е имало от инициативна група от Казанлък и от историческо дружество от Стара Загора. Смяната на името на върха трябва да е предшествана от широк обществен дебат, препоръчала президентската комисия.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Шеф Кустев за скандала със Сашо Кадиев: Преди да ме ядоса, да пита майка си!

кадри bTV От няколко дни зрителите на bTV очакват с интерес новия епизод на „Аз обичам България”. Основният им мотив е да видят ще яде ли Сашо Кадиев бой от шеф Кустев. От кадрите в аноннса за играта се вижда, че актьорът и звездата на „Мастършеф” не просто се карат, …

Блиц Новини
Мила Михова вдигна скандал на Криси от „Ергенът” на живо по БТВ

кадри bTV Оперната певица Мила Михова надскочи ролята си на коментатор на любовното риалити „Ергенът” и буквално се скара на една от отпадналите участнички. Това беше Криси Горджъс, която в последните епизоди беше особено заядлива, най-вече към една от останалите „ергенки” – Екатерина. Михова реши да използва студиото на bTV, …

Блиц Новини
Снаха спря играта на свекърва си в „Стани богат“

Кадри: бТВ Ваня Балтакова, която дълги години е работила в библиотеката на Софийски университет, а сега е пенсионер, се представи на високо ниво в „Стани богат“ и спечели 5000 лева. За 1000 лева тя бе попитана: „С проектирането на какви обекти се занимава основно ландшафтната архитектура“?“ – Паркове и градини, …

error: Content is protected !!