Управителят на НОИ Ивайло Иванов очаква в кратки срокове да е факт обещаната от управляващите законодателна промяна, за да няма ощетени от новата пенсионна формула. Това не означава, че хората, които чакат пенсия, ще я получат със забавяне. Пред БНР той обясни какво трябва да знаят и какво да правят бъдещите пенсионери, за да получат по-благоприятен размер на пенсията си.
„Хората, които са подали от 1 януари документи за пенсиониране и очакват да получат пенсия, ако не са доволни, ще могат еднократно в 6-месечен срок да подадат такива документи и да им се преизчисли наново пенсията“.
По думите му над 60% от лицата ще получат по-добри условия за пенсиониране по новата формула. Тази формула отчита изцяло приноса на лицата в осигурителната система, посочи той в интервю за предаването „Нещо повече“.
Иванов обясни гратисния период до 2023 г. (бел.ред. до тогава хората ще могат сами да избират дали пенсията им да се изчисли по новата или старата формула) с 3-годишната бюджетна финансова прогноза:
„Ако тогава все още има интерес, тази мярка също може да бъде преразгледана – ако някои хора имат претенции за по-дълъг срок“.
Управителят на НОИ посочи какво сочат анализите на институцията.
„Има единични случаи на лица, които в годините преди 1997 г. са получавали изключително високи доходи и само за 3 години може да доведе до това, че старата формула да е по-изгодна икономически, за да получават по-висока пенсия. Има лица, които имат 3 години, в които например са получавали в пъти по-голямо възнаграждение от средното за страната – когато имаме такива случаи и те се заложат във формулата, може да се получи така, че лицата да получават по-големи възнаграждения“.
„Нямам основания да считам, че и в други поделения на НОИ имаме подобни проблеми като в Силистра“, каза още Ивайло Иванов. За период от около 3 години са подадени 200 сигнала до правоохранителните органи. По думите на управителя на НОИ, тези пенсии не са отпуснати, защото се очаква окончателното произнасяне на компетентните органи.
„Не е толкова лесно да се излъже НОИ, но има не малко такива опити“, посочи Иванов.
Разходите за болнични нарастват, отчете още той и добави:
„За първите 2 месеца сме изплатили близо 20 млн. лв. повече сравнено със същия период на миналата година. Не искаме да прибързваме със заключението, че това се дължи само на увеличаването на неистински болнични. Тази година имаше много силна грипна епидемия – ние отчитаме и този момент. Нашите функции по отношение на болничните са доста ограничени“.
За миналата година похарчената сума за болнични е 550 млн. Заложените тази година са около 600 млн., каза Ивайло Иванов. Според него всички трябва да участват в процеса за ограничаване на болничните листове. В момента и бизнесът не е доволен от това, което се случва, отбеляза той.
ами то няма здрави млади хора да работят тук как няма да плащате милиони за болнични то само пенсионери и хора пред пенсия работят в тази държава казвам го като работодател в три града в бг има хора останалото е на самотек как няма да има болнични ,и се пригответе за по големи разходи вместо да има приходи замислете се въпреки че знаете за какво иде реч прекрасно от народа
От хора надхвърлили 50год. се иска производителност на 30 годишни което физически и психически е непосилно.Още по-вече че ние българите сме най-болната нация в ЕС ТАКА ЧЕ ЩЕ СЕ ИПЛАЩАТ ВСЕ ПО-ВЕЧЕ БОЛНИЧНИ; защото един 50 / 60 годишен човек след заболяване се възстановява много по -бавно и по-трудно от един млад човек.Грях на всички управляващи през последните 30год е изгонването на младите от Родината и докарване на страната до демографска криза. Колкото до пенсиите тези които в началото на 90год на миналия век поради закриване на предприятия сме работили каквото;където и както намерим;а след това сме осигурявани на минимална заплата сигурно ще получаваме пенсии/ АКО ДОЖИВЕЕМ ЗАРАДИ ВДИГАНЕ НА СТАЖ И ВЪЗРАСТ/ по ниски от сегашните минимални но разбира се за това не се говори.Хората които в онези мътни времена смебили принудени години наред да работим без договори просто сме изхвърлени зад борда затова поколение не се говори
Поредната лъжа и измама-формулата е една и съща-променят начина на определяне на коефициента в зависимост от осигурителният доход-истината е само една-среден коефициент за целият трудов стаж и осъвременяване на пенсиите с осигурителният доход от предходната година ?????
ПРИ ВСИЧКИ СЛУЧАИ ЩЕ БЪДЕ ИЗИГРАН НАРОДЪТ!!!!!!!!!!! СИТИЯТ НА ГЛАДНИЯТ НЕ ВЯРВА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
В нашата държава никога не знаеш кога ще спечелиш и кога ще загубиш.Когато учителите придобиха право на ранно пенсионииране получаваха 3,6 процента намален размер на пенсията до навършване на възрастта.Сега този процент е 13,6 процента пожизнено,независимо кога се пенсионираш 1 година,2 години или 3 години преди навършване на пълната възраст за страната.А останалите от трета категория труд се пенсионират 1 година по-рано с 0,04 процента намалена пенсия.Е,къде е справедливостта!?
Добре казано.
А тези които се пенсионирахме с 0,04 намаление, ще може ли да обжалваме
По високи осигуровки при по високи минимални заплати, съответно по високи пенсии. А по старите отпуснати пенсии, индексации 2-3% на година, срамота, геноцид над 1000000 българи! Засрамете се!
Каква индексация,какви пет лева? Инфлацията ги изяде няколко пъти!