Швейцария не иска повече българи и румънци да работят в страната
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
От днес до 31 май догодина Швейцария удължава ограничението върху броя разрешителни за работа за българи и румънци. Между 1 юни 2018 година и 31 май 2019-а общо 996 разрешителни за работа могат да бъдат издадени на български и румънски мигранти, съобщава „Канал 3“.
Свободното придвижване на граждани на България и Румъния влезе в сила през юни 2016 година. Остана опцията обаче да се ограничава броят на издаваните разрешителни за работа всяка година, ако това е в полза на местната работна сила.
Както и миналата година швейцарското правителство е особено обезпокоено, че голяма част от работниците от двете страни заемат сезонни работни места в сектор с над средното равнище на безработица. Между 2016 и 2017 година, точно след въвеждането на свободното движение на хора, нетната миграция от България и Румъния се е увеличила над два пъти на фона на спад на миграцията от другите страни от ЕС.
Швейцария активира такава предпазна клауза за първи път през 2012 година, с цел да ограничи броя на пристигащите от новите страни членки на Евросъюза. Берн реши също така да разшири обхвата на клаузата за всички страни членки на Блока, но беше силно критикуван от Брюксел.
Оттогава ограниченията не могат да бъдат прилагани за страни членки, присъединили се преди 2004 година.

„Лъвицата “ Пекин обвини Алекс за поредната загуба в “Игри на волята”
Политолог: Пеевски се държи като министър-председател и държавен глава – Кралят Слънце
Васил Велев: Секторите „Сигурност“, „Отбрана“ и „Съдебна система“ не внасят осигуровки
Климатологът Симеон Матев: Сиромашкото лято тепърва ще дойде
Обстановката над страната тепърва ще се усложнява
Двамата каръци от ДАИ, поискали подкуп от екипа на Роби Уилямс са уволнени

Няма коментари