fbpx

Тези треви са истински дар от Бога!

От векове нашите прабаби са използвали даровете на природата, за да поддържат красотата и младостта си

В продължение на дълги години нашите майки, баби и прабаби са използвали даровете на природата, за да поддържат красотата, здравето и младостта си. Въпреки успехите на съвременната медицина и козметологията, много от растенията и до ден днешен остават незаменими помощници на дамите в борбата им с редица женски неразположения и проблеми, пише jenata.blitz.bg.

Лайка

Много малко хора знаят, че научното наименование на лайката – matricaria (маточна трева), произлиза от латинската дума matrix (матка). Това обяснява и традиционното използване на растението при лечение на гинекологични заболявания.

В народната медицина се използват корените и листата, но най-вече сушения цвят на това растение. Той е богат на етерични масла, витамини, органични киселини и хормоно-подобни вещества.

Препаратите от лайка се използват за лечение на различни възпаления, вирусни и гъбични инфекции, почистване и лекуване на рани.

Традиционната медицина препоръчва промивки с лайка при възпаление на влагалището и външните полови органи (колпит и вулвит).

Чаят от лайка пък помага да се отпуснете, понижава кръвното и кръвната захар, подобрява качеството на съня.

Червена детелина

Червената детелина (Trifolium rubens) отдавна се използва за поддържане на женското здраве и е богат източник на естествени хормоно-подобни вещества – фитоестрогени. То помагат да се справите с неприятните промени по време на менопаузата, когато тялото престава да произвежда собствен естроген в достатъчни количества.

Червената детелина е и един от най-добрите природни препарати за борба с безплодието. При подобен проблем е препоръчителна употребата на една супена лъжица сушен цвят, залята с чаша вряла вода.

Отварата трябва да престои 4 часа, след това се прецежда. Течността се пие в малки количества в продължение на целия ден.

Маточина

Маточината (Melissa officinalis) е истинска съкровищница от витамини и в допълнение към приятната миризма, е богата на огромно количество биологично активни вещества.

 

Тя подобрява хормоналния фон, облекчава състоянието по време на менструация. При редовна употреба нормализира и намалява появата на неприятните ПМС. При менопауза можете да си приготвите отвара от равни количества маточина, маншет, жълт кантарион и шишарки от хмел.

Риган

Риганът (Origanum vulgare) се използва широко при различни женски заболявания. Той е в състояние да предотврати маточното кървене, също така помага за възстановяване на нарушените хормонални нива и  спомага за намаляване на дискомфорта при менопауза.

Лекарите препоръчват отвара от риган при пациенти, които имат проблеми със съня, повишена раздразнителност, склонност към невроза и депресии.

Пелин

Сребристо-сивите листа на пелина (Artemisia absinthium) се използват в народната и официалната медицина заради специалния си състав. Те съдържат етерични масла, фитонциди, каротин и важни за човешкия организъм киселини (ябълчна, аскорбинова, салицилова).

Препарати на основата на пелина помагат при нарушения на менструалния цикъл, възпаления, дисбаланс на микрофлората. Освен вътрешно, той може да се приема и под формата на отвара.

Обикновен маншет 

Това многогодишно растение има богат химичен състав и може да е от голяма полза на всички дами, които полагат огромни грижи за красотата си.

Маншетът съдържа катехини, витамин С, танин, липиди, флавоноиди, кумарини, лигнин, витамин С, както и множество минерали. Той стимулира лактацията, намалява нивото на холестерола в кръвта и нормализира обмяната на веществата, подпомагайки борбата с излишните килограми.

Чай от маншет може да използвате при менопауза, при нарушения в менструалния цикъл и при безсъние.

За приготвянето му са необходими 2 чаени лъжички от сухото растение, които се заливат с чаша вряла вода. Оставете растението да се запари за 10-15 минути.

Овчарска торбичка 

Мнозина смятат овчарската торбичка (Capsella) за безполезен бурен, но нашите баби отдавна са наясно с лечебните и кулинарни свойства на това растение. Основният терапевтичен ефект на овчарската торбичка се дължи на наличието на витамин К, който има хемостатичен ефект.

В комбинация със съдържанието на танини и флавоноиди, това прави овчарската торбичка незаменимо средство при борбата с вагиналното кръвотечение.

Червена четка

Червената четка (Rhodiola quadrifida) е рядко растение, което вирее по каменистите планински склонове на Алтай. Другото му наименование е сибирски женшен. Благодарение на фитохормоните, които съдържа, червената четка нормализира хормоналния баланс.

Използва се при хормонални смущения, мастопатия, ерозия, нарушения на менструалния цикъл и заболявания на отделителната система.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Магдалена, Валерия и Екатерина неразделни след „Ергенът“

Кадри социални мрежи Постъпката на последният Ерген сплоти отхвърлените дами. Много тежки мигове преживяха финалистките в „Ергенът“ 3 след като стана ясно, че нито една от тях не е спечелила любовта на Алек Младенов и тяхната приказка не завърши с пръстен. Голямото разочарование бе изписано на лицата им и до …

Блиц Новини
Кадиев към Ерген № 3: Защо ти трябва при жива майка да се жениш?

Кадри БТВ и социални мрежи Неочакваният край на романтичното риалити „Ергенът“ предизвика множество коментари. Много хора осъдиха Алек Младенов за решението, което взе да не се обвърже с нито една от останалите две фаворитки и особено начина, по който го направи. Той им каза своето решение чрез видео, без да …

Блиц Новини
Емоционален финал на „Бригада нов дом“

Кадри БТВ Зрителите се сбогуваха емоционално с „Бригада нов дом“. Снощи бе излъчен последният за този сезон епизод, отново много силен и изпълнен с емоции, докосващи сърцата на мнозина. Бригадата с помощта на множество доброволци направи един удобен и уютен дом за незрящата Божидара и нейната майка. Новата бригада под …

error: Content is protected !!