Премиерът Бойко Борисов предаде европредседателството на Австрия
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
България официално предаде на Австрия европейската щафета на председателството на Съвета на Европейския съюз. Церемонията се състоя в алпийския център Шладминг, съобщава bTV.
През следващите шест месеца Австрия за трети път ще председателства Съвета на ЕС.

В приветствените си думи австрийският канцлер Себастиан Курц каза, че ще се опита да строи мостове и благодари на България за работата, която е свършила през първите шест месеца на годината.

Българският премиер Бойко Борисов каза, че през тези шест месеца България и Австрия са работили също много тясно, за да могат да продължат съвместно темите, по които Европа все още няма решение. Една от тях – темата, която ще е приоритетна и за австрийците, е миграцията.
Това е и темата, с която австрийският канцлер стана популярен в Европа.

Ето как 31-годишният Себастиан Курц успява да наложи твърди позиции и да стане толкова популярен:
Той е най-младият канцлер в новата история на Австрия и най-младият лидер в Европа.
На изборите през октомври миналата година 31-годишният Себастиан Курц успя да убеди австрийците с нов стил и обещания за промяна.
Курц върна управлението на Народната партия и направи коалиция с крайнодесните.
Увери Брюксел в проевропейската си линия, но не се отказва от твърдата си позиция към Турция. Повтори я и в София. „Това, което ние няма да подкрепим, е членство на Турция в ЕС. По това имаме ясна позиция”, каза той през март.
По време на скандала „Скрипал” отказа да изгони руски дипломати, а в началото на юни Владимир Путин избра Австрия за първата си визита зад граница.
Курц стана външен министър на 27-годишна възраст и веднага инициира затварянето на Балканския маршрут. Сега страната му поема ролята на посредник по спорната темата „Миграция” с мотото: „Европа, която защитава”.
Австрия обещава, че няма да изостави и българския приоритет – Западните Балкани. „Ако няма европейски перспектива за Западните Балкани, тогава тук все по-силно ще става турското влияние и други чужди интереси. А за нас това води до радикализация в някои области”, заяви Курц.
От утре най-младият лидер в Европа застава пред руля на кораба „ЕС”.

Какво правим, ако получим фалшиво евро?
АСП: Помощите за месец декември 2025 г. ще бъдат изплатени в евро след 15.01.2026 г
Мира Добрева оплю любимеца на хиляди
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече
Радев: Управляващите са в парализа и чакат санкционираният за корупция по Магнитски да ги уведоми дали ще ги бъде

Няма коментари