„За истината“ публикува анализ на адв. Александър Кашъмов от блога на Програма достъп до информация. Заглавието е на редакцията.
Утрояване на сроковете за защита на държавната и служебната тайна – това предлага законопроект на правителството, обявен на 22 юли за обществено обсъждане. С това се развързват ръцете на службите и МВР, както и на цялата администрация на изпълнителната власт да засекретяват информация извън определените от закона срокове. Така например информация, която е била маркирана с гриф „строго секретно“ и е защитена от обществен достъп за 30 години, може да бъде презасекретена още два пъти, което означава до 90 години. Досега подобна възможност не съществуваше. Законът допускаше само по изключение удвояване на първоначално определения срок за защита на класифицирана информация.
Според внесеното от Програма Достъп до информация (ПДИ) становище това предложение нарушава конституционния принцип, според който ограниченията на правото на информация са само изключение, представлява връщане към „вечната“ държавна тайна от комунистическото минало и създава опасност да бъдат прикривани от обществото злоупотреби, корупция и престъпления.
„Определените в закона срокове са гаранция от страна на законодателната власт, че органите на изпълнителната власт, които прилагат закона и в частност създават класифицирана информация, няма да злоупотребят с властта си да ограничават достъпа до информация, от която гражданите могат да си съставят мнение за дейността им и вземаните управленски решения“, се казва в становището на ПДИ. „Те са и гаранция, че държавната тайна няма да бъде защитавана „вечно“, както беше преди приемането на ЗЗКИ, тъй като в едно демократично общество правото на достъп до обществена информация винаги трябва да надделява над тайните, свързани с управлението на държавата, което изключва възможността дадена информация никога да не е в обхвата на правото на достъп.“
Продължението четете ТУК
Не знам каква е тази демокрация?