fbpx

По-високи пенсии от 1 юли предвижда проектобюджетът за 2019 година

източник: Novini.bg

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев представиха пред Националния съвет за тристранно сътрудничество проектите на бюджет за 2019 година на Държавното обществено осигуряване и на НЗОК.

В проекта на бюджет на ДОО е заложено от 1 юли 2019 година пенсиите, отпуснати до 31 декември 2018 година вкл., да се увеличат 5,7 на сто. От 1 юли 2019 г. минималната пенсия ще се увеличи от 207,60 на 219,43 лв. Социалната пенсия се променя от 125,58 лв. на 132,74 лв. Таванът на пенсиите от 1 януари 2019 г. се запазва на 910 лева, а от 1 юли се увеличава до 1200 лева. Мярката се отнася за всички пенсии без оглед на момента на отпускането.

При изчисляване на индивидуалния коефициент на пенсиите, отпуснати с начална дата след 31 декември 2018 година, отпада изборът на трите най-добри последователни години за периода преди 1997 година, както и периодът 1997 -1999 година.

Запазва се минималният дневен размер на обезщетението за безработица – 9 лева и максималният – 74,29 лв. Запазва се и периодът на изплащане на обезщетения за бременност и раждане – 410 дни, както и размерът на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години – 380 лева.

Запазва се режимът за изплащане на болнични – първите три работни дни от осигурителя, а от четвъртия ден – от ДОО. Запазва се и периодът за дохода, който се взема предвид при изчисляване на размерите на краткосрочните обезщетения при временна неработоспособност – 18 календарни месеца, а при бременност и раждане и безработица – 24 месеца.

Запазва се размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ на нивата от 2018 година, както и размерите на вноските за други фондове на ДОО, а също и съотношенията между осигурители и осигурени.

За 2019 година не са договорени минимални осигурителни прагове. Без налагане на административно увеличение на праговете, при планирано увеличение на минималната заплата – с 9,8 на сто, средното увеличение на минималните осигурителни прагове през 2019 година ще е около 4,7 на сто, сочи проектобюджетът.

Увеличава се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се – от 510 лева на 560 лева, а за земеделските стопани и тютюнопроизводителите от 350 лева на 560 лева. Максималният осигурителен доход се променя от 2600 лева на 3000 лева от 1 януари 2019 г. Догодина няма да се внасят вноски във фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“.

Запазва се размерът на еднократната помощ при смърт на осигурен – 540 лева. Определя се максимален размер на гарантираните вземания – 1400 лева.

С проекта се предлага от 1 юли 2019 година, както и от 1 юли на всяка следваща година максималният размер на пенсиите да се определя на 40 на сто от максималния осигурителен доход. Така таванът на всички пенсии догодина от 1 юли ще стане 1200 лева при максимален осигурителен доход 3000 лева.

Предвидена е промяна и за прилаганата тежест за година осигурителен стаж във формулата, по която се изчислява размера на пенсиите. Тя ще е 1,2 процента от началото на 2019 година, като не се предвижда по-нататъшното й нарастване. С последната пенсионна реформа се предвиждаше тежестта да достигне постепенно до 1,5.

Министър Кирил Ананиев посочи, че общите разходи за здравеопазване в консолидираната фискална програма за 2019 година достигат 5 млрд. 257 милиона и 200 хиляди лева , което е 4,5 на сто от БВП. Спрямо предходната година е налице ръст на разходите с около 547 милиона лева.

Разчетените средства за здравеопазване за 2019 година отразяват държавната политика в областта на общественото здраве и здравното осигуряване, като в бюджета на НЗОК са предвидени допълнителни разходи в размер на около 490 милиона лева.

С този ръст на разходите ще има устойчивост, стабилност и предвидимост в здравноосигурителната система, каза Ананиев.

Моята ще стане 219-моля Ананиев и сие само един месец да си купи лекарствата за 160лв и да кара месеца!!!!

За срам и резил сме пред целия свят. Не могат да повярват, че са ни такива пенсиите. Добре, че поне за Коледа и Великден отпускат по 40 лв.да си подпомогнем празниците!!!

Сития на гладния вяра не хваща, а тази година нищо не се чува за коледни добавки-нали трябва да има за секретарките и заместниците!

А тези които имат 48 год трудов стаж и получават 350 лв пенсия в коя графа попадат ? На богатите или на бедните ? Коледни и великденски няма ! Енергиини помощи и хранителни няма ! Че то се вижда по добре да си РОМ и социално слаб в тази държава ! Ще дойдат избори и тогава ще тръгнат ени ми ти обещания но няма глупав народ !!!

А от кога се полагат тези пари за починал на мен и двамата ми родители и на съпругами и дъщеря ми са починали и за никой от тях не са ни давани такива пари а те всички са осигорявани.

Това не са пенсии – с 219 лв. сме обречени на мизерия и глад ! Затова единствената възможност е да БАЧКАМЕ ЯКО , ЗА ДА ЖИВЕЕМ ПО- НОРМАЛНО! Друг е въпросът – който може – ще работи до 70 г. , а който не може ––?!?!?!?!?!?! Уважаеми ГОСПОДА УПРАВЛЯВАЩИ , защо не разбирате ,че минималната пенсия незабавно трябва да стане 400 лв., за да може поне малко по- добре да живеем пенсионерите!

s moqta ot 180lv za 38god staj koga ste stane pone 200,kradci dolni plati 3 000lv za lipsvast staj i pak polucih 173lv

7 коментара

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Бразди“ по БНТ 1 на първо място в съботния следобед

Предаването „Бразди“ на 31 януари по БНТ 1 привлече средно 307 400 зрители пред телевизионния екран по време на своето излъчване, като в най-гледания момент от него те достигнаха до 340 000 зрители. Според официалните пийпълметрични данни на „ГАРБ Аудиенс межърмент България“, средният аудиторен дял на продукцията е 23,8% от …

Блиц Новини
Демерджиев: Не големи бизнеси, а хората ще финансират партията на Радев

кадър bTV Бившият министър на вътрешните работи Иван Демерджиев потвърди ангажимента си към политическия проект на Румен Радев в интервю по bTV. Той обясни обаче, че много от хората, които ще се включат в партията, не са застанали с имената си до момента, за да не бъдат репресирани. „Аз лично …

Блиц Новини
Координационният център за еврото: Пощите не са банки

Кадър Актуално Място за паника няма затова, че почти свършва срока за пазарене и в двете валути – левове и евро. От Координационния център към Механизма за еврото успокояват, че прехода върви нормално и вече близо 67% от левовете са прибрани. Оттам призоваха да не се натоварват пощенските клонове с …