Плащаме по-висок данък за празните жилища?

Празните жилища да се облагат с по-висок данък и по този начин да бъдат накарани собствениците им да ги изкарат на легалния пазар за даване под наем. Това е една от идеите, залегнали в новата Националната стратегия за жилищната политика, която ще бъде пусната за публично обсъждане, съобщава „Монитор“. Според зам.-министъра на МРРБ Малина Крумова по този начин ще се коригират дисбалансите на пазара на имоти, довели до наличието на 1,2 млн. незаети имоти, като в същото време много от българските граждани живеят в пренаселени жилища.

В тази връзка тя припомни и липсата на социални жилища. По думите й в стратегията се предлага да се търсят мерки за решаване на тези проблеми, включително и данъчни.

„Факторите, определящи този дисбаланс са много неща. От една страна, и това, че голяма част от жилищата в България са частни, което не позволява да се провежда публична политика за привличане на млади хора с по-ниски цени на жилищата или други по-благоприятни условия. Освен това има неразвит наемен пазар, като едновременно с това част от имотите се дават под наем нелегално, включително и през различни интернет платформи. Малина Крумова допълни, че документът ще с хоризонт поне до 2050 г. и една от целите му ще е обновяването на жилищния фонд.

„Другият акцент е намирането или създаването отново на техническата документация на имотите“, обясни тя.

По думите й немалка част от проблемите се коренят именно в липсата на такава документация и не е ясно какви мерки трябват за поддръжка на сградите. Зам.-министърът смята още, че събраната информация ще помогне и за подготовката на детайлен анализ на състоянието на жилищния фонд у нас и по-точно пресмятане на необходимите инвестиции за обновяването му.

„За 44 000 сгради е необходимо обновяване, но до момента са отделени средства за 2000“, уточни тя.

Според нея засега не се знае от следващия програмен период какъв ще е ресурсът от ЕС за саниране на жилища. Тя подчерта необходимостта от диверсификация на финансирането на обновяването, като субсидията ще бъде намалена и само за социално слабите ще остане 100%. По време на форума за енергийна ефективност проведен в четвъртък в София стана ясно още, че в други страни членки на ЕС акцентират на финансовите инструменти. В Латвия например държавната субсидията не надвишава 50%, а банките, отпускащи заеми на домакинствата, за да платят своя дял в проекти за обновяване на кооперациите, следят изкъсо качеството на изпълнение.

Малина Крумова защо не откриеш завод за производство и да изаснасш прокчията ако се занимаваш с нерентабилни неща. Но толкова ти работи мозака.

1 коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …