Най-голямата смъртност е при сърдечно-съдовите заболявания, защото ако в онкологията процентът на смъртност е 14, то в сърдечно-съдовата хирургия са 65%. Това поясни в интервю за БНР Пламен Теошанов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация за закрила на пациентите, пише „Накратко.бг“:
„В България се акцентира на химиотерапията, лъчетерапията, което не е най-важното, защото първо пациентът трябва да мине на онкокомитет. Успеваемостта на онкологичното лечение в България е от 20 до 30% по-лоша от тази в Европа. Докато в някои клиники като тези в Хановер или Хайделберг има на 100% успеваемост на лечението на определени диагнози. Системата, финансирана от НЗОК не се интересува от качеството на лечението“.
Теошанов добави, че за 2017 година има извършени 500 тромболизи, а случаите на инсулт са 50 000, а на фона на това имаме 10 000 умрели от инсулт:
„Когато от спешните центрове виждат, че пациентът се нуждае от тромболиза, вместо да го закарат на второ или трето ниво по компетентност по неврология, го карат в местната болница и му правят какви ли не изследвания, докато стане вече закъснял за тромболизата и в много от тези случаи пациентите до един месец умират. Няма отговорност от спешния център, няма отговорност от лечебното заведение“.
Napravete neobhodimoto , tova koeto praviat vav Francia , Germania I Amerika , Izrael I mnogo drugi !