fbpx

Официално: спортът ни прави по-щастливи от парите

Ясно е, че упражненията носят ползи както за физическото, така и за психическото състояние на хората, но наскоро бе доказано, че те дори са по-важни за психическото здраве на човек от финасовото му положение.

Това поне показва проучване на учени от Йейлския и Оксфордския университетq, пише „Профит“.

В изследването, публикувано в The Lancet, учените са събрали данни за физическото поведение и психическото състояние на над 1.2 милиона американци.

На участниците бил задаван следният въпрос: „Колко пъти сте се чувствали психически не добре в последните 30 дни, например вследствие на стрес, депресия или емоционални проблеми?“

Участниците също така трябвало да отговарят на въпроси, свързани с с доходите и физическата си дейност. Те имали възможност да избират между 75 вида физическа дейност – от косене на трева, през полагане на грижи за децата и къщна работа, до вдигане на тежести, каране на колело и бягане.

Тези от тях, които водели по-активен начин на живот, като цяло били по-щастливи

Учените открили, че хората, които извършват редовно някаква физическа дейност, се чувстват зле по около 35 дни в годината, докато тези, които водят по-застоял начин на живот, се чувстват зле 18 дни повече годишно.

Освен това, учените установили, че физически активните хора се чувстват също толкова добре, колкото тези, които не спортуват, но печелят с по около 25 000 долара повече годишно.

На практика това означава, че човек трябва да печели доста повече, за да може доходите да му осигуряват същия приток на щастие, който осигурява спортът.

Това обаче не означава, че колкото повече спортувате, толкова по-щастливи ще бъдете.

Прекалено многото физически упражнения може да имат лош ефект върху психическото здраве на човек

Физическите упражнения със сигурност са полезни за здравето, но до каква степен?

Според проучването от три до пет тренировки седмично, всяка с продължителност между 30 и 60 минути, е идеалният вариант.

Повече от това може да има отрицателен ефект. Всъщност психическото здраве на участниците, които спортували по повече от три часа на ден, страда повече от това на участниците, които не били особено активни физически.

Учените също така са открили, че спортовете, които включват общуване с други хора, като например отборните, могат да имат по-положителен ефект върху психическото здраве на човек, отколкото другите спортове.

Въпреки че карането на колело, аеробиката и фитнесът не попадат в определението за отборни спортове, те оказват значителен положителен ефект върху психическото здраве.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Пилот накара Ники Кънчев да онемее в „Стани богат“

Кадри: бТВ Станислав Кертиков продължи по емоционален начин блестящата си игра в „Стани богат“ тази вечер. След като се настани отново в стола на богатството, пилотът на самолет успя да докосне сърцето и душата на Ники Кънчев с признанието защо е решил да участва в телевизионната игра по бТВ. „Тук …

Блиц Новини
Луковит пропищя от щъркел, който кълве автомобили

Кадри Нова ТВ Малко комична история за агресивен щъркел разказаха хора от Луковит, но истинска. Те разказват, че животното кълве калници, сваля боята и нищо не може да го прогони от автомобилите. Щъркелът тормози Луковит и след завръщането си в града и поведението му дори ескалира. Часове след приземяването си …

Блиц Новини
Евгени Димитров – Маестрото: Търсим колоритни личности за „Бягство към победата“2

Кадри БТВ „Бягство към победата“ е едно риалити малко позабравено, тъй като минаха доста години от първото такова приключение, организирано и осъществено тогава от екипа на Слави Трифонов. Продуцентът му Евгени Димитров – Маестрото и отговорният редактор Йордан Свеженов споделиха любопитни подробности от подготовката в ефира на БТВ. Няма нито …

error: Content is protected !!