От днес, 8 януари, електронни винетки ще се продават и в пощите

www.expert.bg

Източник: Агенция „Пътна инфраструктура“

Днес, 8 януари, от 12:00 ч. започва поетапно продажбата на електронни винетки за 2019 година в пощенските станции, съобщиха от „Български пощи“. Продажбата ще се извършва на каса в рамките на работното време на съответния пощенски клон.

160 терминала за самотаксуване са монтирани до момента, съобщиха пък от Агенция „Пътна инфраструктура“. От тях 32 машини са инсталирани на 14 гранични контролно-пропускателни пунктове.

Терминали за самотаксуване са инсталирани на граничните пунктове „Капитан Андреево“, „Дунав мост – Русе“, „Дуранкулак“, „Кардам“, „Гюешево“, „Олтоманци“, „Станке Лисичково“, „Златарево“, „Калотина“, „Кулата“, „Капитан Петко войвода“, „Лесово“, „Брегово“ и „Връшка чука“. Апарат за е-винетки е инсталиран и в най-близката бензиностанция до пукта „Дунав мост 2“ при Видин – „Съни ойл“.

Останалите 127 терминала са разположени в търговски обекти в цялата страна.

На пунктовете „Калотина“ и „Кулата“ са разкрити гишета, на които влизащите в България шофьори могат да платят в брой.

Към момента електронни винетки могат да бъдат купени на каса и платени в брой в Областните пътни управления, в офисите на мобилния оператор А1 и в клоновете на Easy Pay, както и чрез сайта www.bgtoll.bg, мобилното приложение и терминалите за самотаксуване. А от 12:00 ч. започва поетапната продажба на е-винетки в пощенските клонове.

Електронните винетки влязоха в сила от 1 януари, но се оказа, че възможности за закупуване, освен чрез сайта bgtoll.bg и мобилното приложение, почти няма. Инсталирането на терминали за самотаксуване закъсня. Закъсняха и продажбата в търговски обекти.

Стартът на толсистемата беше съпътстван и от други проблеми. Някои водачи, например, заплатиха електронната си винетка повече от веднъж.

До 15 януари ще има гратисен период, през който водачите без винетка по републиканската пътна мрежа няма да бъдат санкционирани, а ще бъдат насочвани към най-близкото място, откъдето могат да закупят такава.

Заради технически проблеми беше отменена възможността за конвертиране на хартиени в електронни винетки. Хартиените винетки са валидни и трябва да останат залепени на предното стъкло на автомобила до изтичането на срока им.

Заради фалстарта на тол системата постовете си загубиха директорът на Националното тол управление Антон Антонов, Веселин Давидов, който отговаря за електронната система за събиране на такси в АПИ, и Радослав Николов, съветник на министъра на регионалното развитие.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …