Източник: Moreto.net
Антропоморфна фигура и няколко керамични съдове от 4700 г. пр. Хр. бяха открити по време на разкопки в местността „Корията“ край Суворово. Това съобщи за Moreto.net ръководителят на проучванията д-р Владимир Славчев.
„Тази година имаме много интересна находка. Открихме антропоморфна фигура, като запазената й част е някъде около 12-15 см. Подобна има и в Балчик, но нашата е още по-богато украсена. В югоизточното помещение свалихме напластявания от някаква площадка и под това изграждане излезе струпване на складирана керамика. Извадихме четири абсолютно цели съда, може би от останалите фрагменти ще сглобим още десетина, а под площадката има минимум осем“, разкри Славчев.
По думите му в момента находките се намират в Археологическия музей във Варна и предстои да бъдат обработени, след което вероятно част от тях ще бъдат показани.
По време на разкопките в местността „Корията“, изследователите се натъкнали и на глинено корито с дълбочина около 25 см, в което е ставало омесването на глината. Открити са още грънчарски сечива и глинени топки.
Тазгодишните проучвания на това място от варненските археолози бяха насочени към продължаващото разчистване на керамичната работилница. През миналата година специалистите разкриха югозападно помещение, а през тази – почти цялото северно, заедно с каменна стена и две площадки.
„В северната част на проучвания участък разчистихме още една сграда, която също долу горе е с подобни размери на другите, някъде около 7-7 и половина метра. Живот и здраве догодина ще работим по нея“, заяви Славчев.
Той сподели, че през годините съществуващото селище е било преустройвано и разширявано. То разполага с три нива, като археолозите работят на най-горното.
Селището е открито през 1983 г., когато е строен пътят между Суворово и Дръндар. Преди това в тази част е имало лозя и бадемови насаждения. След като са били проведени разкопки, местността е оставена за пасище.
През 1989-1990 г. е бил създаден план да се експлоатира глиненото находище върху част, от което лежи селището и да се правят глинени теракотени плочки. Именно тогава са направени най-големите спасителни разкопки – 16 сондажа, при които са били открити части от 8 жилища. С идването на демокрацията, пътят е приключил, а при земераздаването през 1991-1992 г. селището става общинска собственост с предназначение „Други“ и в кадастъра е записано като археологически обект.
Тъй като край Суворово през годините е открита богата и много красива керамика, д-р Славчев обмисля идеята за в бъдеще да организира пътуваща изложба из музеите в страната, за да я покаже. Във Варна пък може да се направи обзорна изложба от типа „Магията на керамиката – красотите и символите на древната керамика“.
Утре археологът заминава за Дуранкулак, където ще бъдат възобновени разкопките край селището, в което археолозите работят от 2014 г. насам, а през октомври разкопки ще се правят на селищната могила в землището на с. Комунаре, община Дългопол.