fbpx

Не съществува препоръка да се спи по осем часа на нощ

offnews.bg

Не съществува препоръка да се спи по осем часа всяка нощ. Седем, седем и половина също стигат. Оптималното за човешкото здраве е до края на седмицата човек да е прекарал 50 часа в сън, така че ако спите по-малко през делничните дни, може да наваксате с дрямка или по-дълъг сън през уикенда.

Разяснението и препоръките дава изследователят на съня Инго Фитце, който коментира резултатите от анкета за съня на немския вестник DIE ZEIT.

В нея се включиха близо 100 000 читатели, които отговаряха на въпроси, като колко късно заспиват, кога се събуждат, по колко часа спят на нощ.

Проучвания показват, че хората спят средно по седем часа на нощ, а статистиките показват, че продължителността на съня намалява и в развитите страни хората спят между 6 и 7 часа на нощ.

За това, от една страна, са виновни както социални, професионални и семейни ангажименти, а от друга – новите медии и смартфони, които ни държат будни. Най-големият враг на съня обаче е електрическата светлина.

Експерти от американската академия по съня открили, че приблизително седем часа и половина сън нощем са напълно достатъчни. Въпреки това нуждата от сън се различава при всеки човек и често зависи и от възрастта.

Хората могат да се справят и с по шест часа, но концентрацията, паметта и скоростта на реакция се влошават. Ако човек спи кратко, лошо или и двете за дълъг период от време – например пет години – това се отразява на здравето му. Нивата на кръвна захар нарастват, рискът от диабет се увеличава и имунната система започва да отслабва. Това увеличава податливостта към инфекциозни заболявания и може да причини дори рак. Да спите зле за година-две не е непременно опасно. Но ако страдате от проблеми със съня за дълго време, препоръчително е да се консултирате с лекар.

Средно 1/5 от участниците в анкетата на DIE ZEIT казват, че заспиват след полунощ. В тази връзка Инго Фитце отбелязва, че най-полезното е да се заспива между 22 и 24 ч. Тогава температурата на тялото спада, а концентрацията на хормони на съня се покачва – тоест имаме оптимални условия за сън.

В анкетата участват и хора, работещи на различни смени, които редовно трябва да напасват съня си спрямо работата.

Попитан от колко време се нуждае тялото, за да се адаптира към такава промяна в режима, Фитце отговаря, че работата на смени вреди на тялото. Хората се нуждаят от време, за да се адаптират към новия ритъм. Например ако посетите държава с часова разлика, ще имате нужда от ден, за да се приспособите, казва той. В работата на смени времето за сън се променя на всеки няколко дена и тялото няма възможност да свикне. Изглежда някои хора успяват да се справят добре с това, но за жалост, не може да се предскаже, на кои това ще повреди в бъдеще и на кои – не.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Люси Иларионов: Веско Маринов вися на въже заради клип

Кадри ютуб „При ТоТо“ и видеоклип Веселин Маринов Режисьорът Люси Иларионов е пълен с истории покрай снимането на клипове на родни звезди. извади на показ някой пикантни детайли от кухнята на поп фолка. Продуцентът отрязал големите фолк звезди от лекия жанр Eмилия и Ивана, без да му мигне окото. Това …

Блиц Новини
Започна наддаването за победител в Хелс китчън

Кадри Нова ТВ Краят на кулинарното шоу Хелс китчън наближава и започнаха залагания кой от останалите вътре участници ще грабне голямата награда от 100 000 лв. Четирима мъже се спрягат за основни претенденти за финала в шоуто. Това са Лъчезар Чоткин от Дупница, Димитър Красенов, който от 8 години живее …

Блиц Новини
Задава се сватба за Зомбори след Капките

Най-добре представящият се имитатор този сезон в „Като две капки вода“ Влади Зомбори официално от сцената се обясни в любов на половинката си актрисата Весела Бабинова. Макар да имат дете, двамата все още не са сключвали брак. След края на шоуто, той ще предложи на любимата си да се оженят, …

error: Content is protected !!