fbpx

Не бива да мълчим! Утре се решава дали ще предадем свободата си в интеренет на властта на роботите

Най-голямата реформа в авторското право ще има своето най-важно гласуване на 20-ти юни. Над 70 от интернет и компютърните пионери в света се изказаха против Член 13 от проекта за Директива относно авторското право в цифровия единен пазар, който ще задължи доставчиците на интернет услуги да интегрират филтри за автоматично филтриране на информацията, качвана от потребители. Групата, включваща интернет пионера Винт Сърф, създателя на световната мрежа WWW Тим Бърнарс – Лий, съоснователя на Уикипедия Джими Уелс, съоснователя на Mozilla Мичъл Бейкър, основателя на интернет архива Брюстър Кейл и много други се подписаха под отвореното писмо против предвижданите мерки.
Изисквайки от интернет платформите да въведат автоматични филтри за съдържанието, което техните потребители качват, Член 13 прави безпрецедентна крачка назад, регулацията на Интернет – от отворена платформа за споделяне и инoвации към автоматична система за следене и контрол над потребителите.

Перспективите за премахване на Член 13 продължават да се влошават. До края на миналия месец имаше надежда, че държавите-членки (представлявани в Съвета на Европейския съюз) ще намерят компромис. Вместо това техният окончателен мандат за преговори се удвои.
Всеки гражданин на Европа може да изкаже мнението си пред евродепутат, който го представлява – като му пише в Туитър или на електронната поща.

За Бълагрия това е Емил Радев, а неговата позиция по предстоящия вот остава неясна. Притесненията са, че мярката ще ощети сериозно българските интереси, тъй като ще навреди както на възможността на изява на малките и независими творци в интернет, така и на стартиращите фирми и IT компании, които знаем, съставят голяма част от икономиката на страната.


Последната надежда за победа над предложението сега е в Европейския парламент. На 20-21 юни Комисията по правни въпроси (JURI) ще гласува предложението. Ако гласува против филтрирането, борбата може да продължи в следващите преговори на Парламента със Съвета и Европейската комисия. Ако не, тогава автоматично филтриране на цялото потребителско съдържание може да стане задължително изискване за платформите, които обслужват европейските потребители. Въпреки че това няма драматично да засегне най-големите платформи като YouTube, които вече използват системата си Content ID, за да филтрират съдържанието, законът ще създаде скъпа бариера за влизането на по-малки платформи и стартиращи фирми, които могат да изберат да установят или да преместят операциите си в чужбин, за да се избегнaт европейското право.
Ако платформите инсталират филтриращи системи, то съдържанието, качвано от потребители – включително видео, аудио, текст и дори софтуер, ще бъде наблюдавано и потенциално блокирано, ако автоматизираната система открие нещо, което смята за нарушение на авторски права. Неизбежно ще се случат грешки. Няма автоматизирана система, която да може надеждно да определи кога използването на eдно произведение попада в обхвата на ограничение или изключение на авторското право, като например цитат или пародия.
В допълнение, доколкото тези ограничения и изключения не са хармонизирани в отделните европейски държави и в Европа не е налице широко гъвкаво изключение, каквото е fair use в Съединените щати, много употреби, които не вредят на правоносителите, като мемите, ремиксите и др. технически се явяват незаконосъобразни, макар че никой разумен правоносител не би им възразил. Ако автоматични системи преглеждат и филтрират тези формални нарушения, то тогава свободата на изразяване в Европа ще бъде радикално ограничена дори без промяна на авторскоправните регулации.
Предложението за филтриране на потребителското съдържание произтича от недоразумение относно целта на авторското право. Авторското право не е предназначено да компенсира творците за всяко едно използване на техните творби. Целта му е да стимулира създателите като част от усилията за промотиране на обществения интерес към иновациите и изразяването. Но този обществен интерес не се обслужва, освен ако не съществуват ограничения върху авторското право, които позволяват на поколенията да надграждат и коментират върху предходния принос. Тези ограничения са както юридически, като законовите ограничения и изключения, така и житейски, каквато е толерантността към безвредни употреби. Автоматизираното филтриране при качване ще подкопае и двете.
Авторите в отвореното писмо казват:
Подкрепяме разглеждането на мерки, които биха подобрили способността на творците да получават справедливо възнаграждение за използването на произведенията си онлайн. Но не можем да подкрепим член 13, който би наложил интернет платформи да внедрят автоматизирана инфраструктура за мониторинг и цензуриране дълбоко в своите мрежи. В интерес на бъдещето на интернет настояваме да гласувате за заличаването на това предложение.
Това, което започна като лоша идея, предложена от лобистите на някои правоносители се превърна в истинска криза за бъдещето на интернет, както го познаваме. Всъщност, ако онези, които създадоха и поддържат работата на интернет, признават мащаба на тази заплаха, всички трябва да седнем и да си водим бележки.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

USA news
Horoscope for Friday, April 19: Do not access the Internet through the phone zodiac sign

Pixabay Libra should not go online on April 19. Here is the horoscope of the Lama: Aries Today you can not only have a pleasant time, but also achieve significant changes in your personal life, which will be of a positive sign. Indeed, this will require patience and caution, but …

Блиц Новини
Скандално твърдение в „Ергенът” накара българките да намразят Алек

кадри bTV Има и ли няма „проникване”? Този въпрос тормози феновете на „Ергенът” още от сряда вечер, когато Валерия подлуди имението с твърдението, че любовната игра между нея и Алек от игра си е станала същински акт. На кадрите в анонса на следващия епизод на любовното риалити се виждат разгорещени …

Блиц Новини
Козунаци от 2 до 100 лв на пазара

Кадри България он ер. Остава по-малко от месец до светлия празник Великден и темите за козунаци и яйца се завъртяха.  Увеличават се и проверките за качеството и цената на козунаците, казват от Сдружението за достъпна и качествена храна. Ако козунакът от магазинната мрежа е без етикет, е притеснително, тъй като …

error: Content is protected !!