Босилек – царската билка. Лек при кашлица, венци и още 101 болести
Освен като подправка, придаваща невероятен вкус на ястията ни, босилекът е билка, с помощта на която можем да постигнем определен терапевтичен ефект.
С медицински цели босилекът се използва основно с подобряване на усещания, свързани с храносмилателната система. Според изследвания босилекът, освен че подобрява апетита, помага при болки в корема и метеоризъм (газове в червата). Приложението му е от полза срещу и при паразитни инфекции. Има данни, че помага и при някои оплаквания отстрана на бъбреците и задържане на течности в организма. Според специалисти възможно е маслото или екстрактите от босилек да повлияят кръвното налягане и го понижат, поради което подобни хранителни добавки не се препоръчват при хора с обичайно ниско кръвно.
Друг положителен ефект по отношение на кръвоносната система е, че босилекът подобрява циркулацията на кръвта, поради което в някои страни се взима специално от наскоро родили жени. Неговите екстракти очевидно предпазват от повишено кръвосъсирване и слепване на клетки и други частици в кръвта. Това е и причината специалистите да не препоръчват продължителен прием или високи дози екстракти или масло от босилек при предстояща операция, заболявания на кръвта, като хемофилия, кръвоизливи. Приемът на подобни хранителни добавки е желателно да се преустанови минимум 2 седмици преди планирана хирургична интервенция.
Докато продължителният прием на екстракти и масло от босилек не е желателен и при такива следва да има повишено внимание за здравословното състояние, дори ежедневната му консумация като подправка не би могла да навреди. Безвредна е дори ежедневната консумация на билката под формата на чай и отвара за определен кратък период.
Приеман през устата босилекът е безопасен за бременни и кърмещи жени, в количествата, които обичайно могат да се приемат с храненето – като подправка, чай, няколко чаши отвара. Билката, по-принцип, стимулира отделянето на кърма и е подходяща под формата на чай след раждане. Тя е и добър източник на витамин С, желязо, калций, магнезий и калий, поради което е препоръчително да се приема и в суров вид към ястие, салата, пюре, фреш или смути, в комбинация с други зеленчуци и плодове.
Има данни, че босилекът влияе и на нивото на кръвна захар, което я прави подходяща подправка за диабетиците.
Действа още при главоболие заради настинка и грип, при ухапвания от насекоми и змии. От изследвания става ясно, че използването на босилек в гел при акнеична кожа намалява образуването на черни точки и пъпки. За да има този почистващ кожата ефект обаче, билката трябва да се налага поне 8 седмици.
Интересното е, че босилекът е ефикасен и в ароматерапията. Специалисти твърдят, че едноседмичното приложение на етеричното масло подобрява способността за концентрация и усещането за бодрост дори и при известна емоционална натовареност и преумора.
Неприятният страничен ефект на босилека при взимането му във високи дози или дългосрочен прием през устата под формата на хранителна добавка се дължи на съставката естрагол в него. Естраголът може да повиши риска от развитието на рак на черния дроб.
Действие на босилека
- Антиспастичен успокоител, облекчаващ кашлицата, успокояващо;
- седативно, антисептично, антибактериално, деконгестант, дезинфектант;
- имуномодулатор, антипирептик, газогонно, антиеметично, антиатеросклеротично;
- хипогликемик (регулира гликемията и трансформацията на въглехидратите в мазнини);
- антиоксидант (предпазва от съдова атеросклероза, хипертония, съдови инциденти);
- антитуморно (поради съставните активни вещества: ориентин, виценин, спира клетъчното дегенериране;
- защитава организма от действието на мутагенните фактори: ултравиолетови радиации, вредни емисии);
- повишава устойчивостта на организма при стрес (при приложение в дълъг период);
- тонизира нервната система и има антидепресивно действие, подобрява мозъчното кръвообращение;
- повишава вниманието и силата на концентрация, стабилизира емоциите;
- улеснява по-доброто изразяване на чувствата и индивидуалността като цяло (в комбинация с жълтия кантарион);
- афродизиак (стимулира сексуалния апетит, подобрява способността за контролиране на сексуалната енергия;
- бори преждевременната еакулация./ Puls.bg
И още:
Чай от босилек
Една-две препълнени супени лъжици суха листна маса се заливат с 250 милилитра кипяща вода. Оставя се да се запари 10-15 минути, прецежда се и при необходимост се изпива една чаша. При хроничен метеоризъм и проблемен стомах се провежда 8-дневен лечебен курс, при който се пият две чаши запарка дневно. Почива се две седмици и се повтаря 8-дневното лечение.
При кашлица
За приготвяне на чай от босилек залейте 2 супени лъжици от билката с 1/2 литър вряща вода. Оставете ги да се запарят за 1 час и прецедете. Пийте по 1 винена чаша (75 милилитра) 4 пъти дневно преди хранене.
Възпаление на бъбреците
Билката се използва при възпаление на бъбреците , пикочните пътища,настинка,хрема,гърлобол,запек,нерви,главоболие, безсъние,жлъчка и за помятане.При задух се пие отвара от босилек, праз и ветрогон. Старият 3 годишен босилек ,заедно с корен от брош и ратуров цвят сварени в 3 годишно вино предизвикват менструация в критическа възраст.Водна настойка от босилек и лозови ластари се препоръчва при често припадане.
Билката помага за изхвърлянето на камъните от бъбреците. Смесете 1 чаена лъжичка босилек с 1 чаена лъжичка мед. Приемайте сместа всяка сутрин в продължение на 5-6 месеца, дори ако камъкът е излязъл.
Отвара от босилек всяка сутрин върши също много добра работа. Просто добавяйте малко мед към нея.
Хроничен гастрит
Препоръчва се при хроничен гастрит,хроничен колит и проблеми с пикочният мехур. Употребява се по следният начин : Под форма на отвара-2 с.л. наситнена билка се заливат с 300 мл.кипяща вода и се вари 1 мин.,престоява 30 мин.Пие се 3 пъти дневно по 80 мл. 20 мин. преди ядене.
Срещу стафилококи
Установено е противовъзпалително действие срещу стафилококи,коли тифузни бактерии,при заболявания на устната кухина, хроничен гастрит,колит.Отвара:1 с.л. се вари 1 мин.в 300 мл.кипяща вода и кисне 30 мин.Приема се 3 пъъти дневно по 80 мл.след храна. Билката трябва да се прриема внимателно защото високите дози действуват силно дразнещо.
Срещу комарите
Отделянето на вещества от босилека карат комарите да седят настрана от нея. Отлично средство срещу комарите. Саксия с босилек или китка закачена на прозореца задълго ще прогони досадниците от къщата ви.
Използване на стърковете
В народната медицина се използват стърковете.Те се събират по време на цъфтеж-през юли .При отрязването част от стеблото се оставя,за да може да израстнат нови стебла.Босилекът съдържа етерично масло,дъбилни вещества,гликозиди,сапонини,флавоноиди,минерални соли,органични киселини.Етеричното масло е около 1.5%.има антисептично действие прихроничен бронхит за усилване на сърдечната дейност при заболяване на миокардата. Прилага се при инфекционно възпаление на дихателните пътища и на пикочните пътища при уморена и нервна подтиснатост.Една с. л.босилек се залива с 400 мл. кипяща вода и се оставя да кисне 2 часа.Пие се по 1 винена чаша 3 пъти дневно преди ядене.Приета в големи количества билката е токсична!
Листата
Листата на свещения босилек имат специфичен остър вкус и често се използват в азиатската кухня. Босилекът намира широко приложение в кухнята на южните народи, където поради топлия климат храната по-бързо се разваля. В този случай се проявяват консервиращите и антисептичните свойства на етеричното масло в босилека. В аюрведическата медицина растението отдавна се прилага за подмладяване.
Начин на употреба – Прилага се под формата на отвара от 1—2 чаени лъжички билка на 250 см3 вода, която се изпива за 1 ден.
Продукти с босилек
Пресните листа се използват в различни кулинарни произведения.
- инфузия – седативен ефект, при стомашно чревни разстройства, босилекът стимулира храносмилането, успокоява коликите, спомага за елиминиране на газовете, антиеметик, чревен антисептик и диуретик;
- летливото масло има антисептични, бактерицидни, противовъзпалителни и заздравяващи свойства.