Назначават почти 1000 души на държавна работа в пътната агенция, щели да работят по новата тол система

източник: OFFNews

Ново държавно звено към Агенция „Пътна инфраструктура“ ще бъде създадено, за да обслужва тол системата по пътищата след въвеждането ѝ през 2019 г. То ще се казва Национално тол управление и ще се занимава изцяло с всекидневната оперативна дейност на новата система. Неговите служители ще са 921 души, съобщава OFFNews.

Това стана ясно от думите на новия министър на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, която взе участие във форум в Банско, посветен на тол таксите.

От тези 921 служители 680 ще са работещите на терен – т.е. служителите, които ще извършват контрола по пътищата. Останалите около 240 души ще се занимават с осигуряване на оперативните високотехнологични дейности на тол системата, поясни министър Аврамова.

По думите ѝ голямо предизвикателство е определянето на таксите и обхвата на пътищата. Регионалният министър заяви, че тарифирането ще бъде изчислено така, че да бъде разходооправдано и социално приемливо за тежкотоварния трафик в страната, да позволи България максимално да се възползва от географското си положение и да реализира максимален приход от транзитния трафик.

Тол таксуването ще важи само за тежкотоварните автомобили над 3,5 т и трябва да стартира от 16 август следващата година. Министър Аврамова посочи, че очаква приходите от тол системата да допринесат най-вече за пътната безопасност, като повишат качеството на поддръжката на пътищата. Вместо основно да се кърпят дупки, с допълнителните приходи ще могат да се правят рехабилитации на пътища, прогнозира министърът.

От 1 януари 2019 г. предстои като първи етап да се въведе електронна винетка и по този начин на всички шофьори да бъде предоставен удобен вариант за купуването ѝ, без лепене на стикери по стъклата. Министърът отбеляза, че електронните винетки ще са на същите цени като хартиените стикери, като ще бъде въведена и уикенд винетка за хората, които рядко използват републиканската пътна мрежа. Тя обърна внимание, че икономически най-изгодно за семейния бюджет, особено на активните хора, е да купуват годишни винетки от 97 лв.

В организирания от Агенция „Пътна инфраструктура“ и Световната банка форум участват представители на Европейската комисия, изпълнителят на договора за въвеждането на тол системата у нас – „Капш трафик солюшънс“, пътни експерти от Словения, Гърция, Словакия, Унгария и Белгия.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …