fbpx

Над Германия надвисна призрака на глобалната катастрофа, фалити и глад

Германия регистрира вчера най-горещия си ден за тази година, след като температурата в град Бернбург достигна 39,2 градуса, предаде ДПА. Отчетената температура е най-високата, откакто в централната провинция Саксония-Анхалт, където се намира градът, се води подобна статистика, съобщи БТА.

Провинция Бавария пък е готова на самостоятелно решение за подпомагане на фермерите заради загубите им от сушата, съобщи министър-председателят на провинцията Маркус Зьодер.

Земеделието е основна част в икономиката на Бавария. Зьодер настоя за промяна в политиката по климата: „Нуждаем се от национална стратегия за справяне с промените в климата, което се отнася не само до селското стопанство. Ние сме готови да подпомогнем нашите фермери заради очакваните значителни загуби, но ще изчакаме решението на федерално ниво.“

Най-високата температура в Германия – 40,3 градуса по Целзий, е измерена в Китцинген, Бавария, през 2015 г.

зсъхнали слънчогледи, изгорели пшенични поля, вехнеща царевица: в северната част на Германия земеделието се задъхва от сушата, от която Европа страда от месеци, предаде Франс прес. Това предизвиква безпокойство сред земеделските производители, които настояват за мерки.

Края на юли, източната част на Германия. Слънцето жари земята в провинция Саксония-Анхалт, район в бившата социалистическа ГДР, разположен на изток от Берлин. Това са едни от най-плодородните земи в страната, но буквално лишени от вода от няколко месеца.

За разлика от южната част на страната тук не е валяло от април, докато нормално това е основният период, през който растат зърнените и други култури. Никога не сме виждали нещо подобно, твърди Юлиане Щайн, която работи в Argo Bordegrun – земеделски конгломерат, основан след обединението на Германия през 1990 година.

„Достигнахме до точката (…), при която говорим за природна катастрофа, която заплашва прехраната ни“, безпокои се тя.

Асоциацията на германските фермери призова за кризисни преговори, за да се обсъди помощта от държавата, тъй като секторът се страхува от огромни загуби през тази година.

„Очакваме милиарди евро загуби (…). Правителството трябва да обяви извънредно положение, за да могат земеделските производители в най-засегнатите райони да бъдат подпомогнати“, предупреди тази седмица президентът на Асоциацията на германските фермери Йоахим Руквид.

Реколтата за зърнените култури в частност се очертава да е много слаба, с прогнозирана загуба от 8 милиона тона или 1,4 милиарда евро пропуснати приходи.

Цвеклото, рапицата и царевицата също пострадаха от сушата, което накара земеделските производители да приберат реколтата с 2-3 седмици по-рано от обичайното.

„Царевичните стълбове са високи до коляното. Обикновено трябваше да са стигнали два метра“, оплаква се Юлиане Щайн.

Недостигът на зърнени култури лишава земеделските производители от фураж за животните и автоматично води до покачване на цените. Редица млекопроизводители вече са решили да продават добитъка си и броят на закланите крави и юници е нараснал с 10 процента през първите две седмици на юли според Германската агенция за земеделие и храни.

Единствената добра новина за Германия в момента е, че страната беше пощадена от пожари с мащаба на опустошилите десетки хиляди хектари в Швеция или довели до смъртта на стотици в Гърция, информира БТА.

Австрийските планински фермери пък предприемат необикновени мерки при сегашната гореща вълна, за да не се обезводнят кравите им по засъхналите пасища в западната част на страната, съобщи Асоциацията на фермерите в провинция Форалберг, цитирана от ДПА.

„Водата се кара до пасищата с камиони цистерни“, каза говорител на компанията, като добави, че Форарлберг страда от най-тежката суша от 42 години.

Планинските фермери традиционно карат стадата си от долините до по-високи места, където те се хранят с планинска трева през летните месеци. Това лято ливадите са толкова сухи, че около 3000 крави се нуждаят от допълнително вода. Освен това фермерите започнаха да хранят кравите си и със сено, което обикновено складират за зимата.

Кравите пият около 100 литра вода на ден. Животните обикновено си набавят част от тази вода, като ядат трева, която е все още мокра сутринта, но това лято няма роса.  „Нощите са прекалено топли“, каза говорителят.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Пилот накара Ники Кънчев да онемее в „Стани богат“

Кадри: бТВ Станислав Кертиков продължи по емоционален начин блестящата си игра в „Стани богат“ тази вечер. След като се настани отново в стола на богатството, пилотът на самолет успя да докосне сърцето и душата на Ники Кънчев с признанието защо е решил да участва в телевизионната игра по бТВ. „Тук …

Блиц Новини
Луковит пропищя от щъркел, който кълве автомобили

Кадри Нова ТВ Малко комична история за агресивен щъркел разказаха хора от Луковит, но истинска. Те разказват, че животното кълве калници, сваля боята и нищо не може да го прогони от автомобилите. Щъркелът тормози Луковит и след завръщането си в града и поведението му дори ескалира. Часове след приземяването си …

Блиц Новини
Евгени Димитров – Маестрото: Търсим колоритни личности за „Бягство към победата“2

Кадри БТВ „Бягство към победата“ е едно риалити малко позабравено, тъй като минаха доста години от първото такова приключение, организирано и осъществено тогава от екипа на Слави Трифонов. Продуцентът му Евгени Димитров – Маестрото и отговорният редактор Йордан Свеженов споделиха любопитни подробности от подготовката в ефира на БТВ. Няма нито …

error: Content is protected !!