fbpx

Кушет-вагоните в Русия остават в миналото

Кушет-вагоните в руските държавни железници съвсем скоро ще останат в миналото, разказва в своя кореспонденция The Wall Street Journal. До 2020 г. правителството ще похарчи почти $2 милиарда, за да замени част от вагоните. През следващите 7 години ще бъдат подменени близо 7 000 вагона.

„Целим пълна реконцептуализация на вагоните“, казва Николай Сиротов, зам.-директор по дизайна в Tver Carriage Works, най-големият производител на вагони в Европа.

От началото на следващата година ОАО РЖД ще започне да въвежда нови вагони с душове, вендинг машини и USB входове. До 2025 г. всички кушет-вагони ще бъдат заменени от модерни с легла, които ще бъдат разделени от пластмасови прозорци.

Политици и директори в РЖД се надяват, че подмяната ще стане и символ на трансформацията към пазарно-ориентирана икономика. „Хората изискват все повече комфорт във влаковете“, казва Петр Иванов, директор пътнически превози в РЖД. „Постоянно трябва да търсим компромис между изпълняването на социалната ни функция и бизнес целите“.

Модернизацията има и политически цели. Тъй като реалните доходи стагнират и заради санкции, новите цветни вагони ще създават впечатление за прогрес и материално благополучие на закъсалата работническа класа.

Дали пътниците в кушет-вагоните ще бъдат убдени, остава неясно. „Леглата стават по-удобни, чаршафите по-чисти, но това не може да скрие факта, че няма много работа тук“, казва Александър Захаров, пенсиониран локомотивен инженер от сибирсийкия град Чита.

Служителите в РЖД пък се страхуват от новите придобивки, тъй като смятат, че вендинг машините, например, ще намали нуждата от работна ръка и това ще доведе до съкращения. Руските железници са най-големият работодател в страната с около 900 000 служители – над 1% от цялото население в работоспособна възраст и около 45 пъти повече от служителите в американската Amtrak.

Пътниците пък се притесняват новите вагони да не донесат със себе си и по-високите цени на билетите. В момента пътуването от Москва до Владивосток, което е над 9 000 километра, струва около $200. Билетът за самолет е $1 500.

Говорител на РЖД успокоява, твърдейки, че цените на билетите се определят от кабинета, а компанията губи пари от субсидираните вагони.

Пътниците имат и друго притеснение, малко по-сантиментално. Множество от тях оценяват възможността да говорят с различни хора по време на дългите пътувания. „Времето минава по-бързо в тези вагони“, казва Андрей Кузнецов, който работи в рибната индустрия и пътува пет дни от родния му град Челябинск до Далечния Изток. „Срещаш цялата страна тук“. / money.bg

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Шеф Кустев за скандала със Сашо Кадиев: Преди да ме ядоса, да пита майка си!

кадри bTV От няколко дни зрителите на bTV очакват с интерес новия епизод на „Аз обичам България”. Основният им мотив е да видят ще яде ли Сашо Кадиев бой от шеф Кустев. От кадрите в аноннса за играта се вижда, че актьорът и звездата на „Мастършеф” не просто се карат, …

Блиц Новини
Мила Михова вдигна скандал на Криси от „Ергенът” на живо по БТВ

кадри bTV Оперната певица Мила Михова надскочи ролята си на коментатор на любовното риалити „Ергенът” и буквално се скара на една от отпадналите участнички. Това беше Криси Горджъс, която в последните епизоди беше особено заядлива, най-вече към една от останалите „ергенки” – Екатерина. Михова реши да използва студиото на bTV, …

Блиц Новини
Снаха спря играта на свекърва си в „Стани богат“

Кадри: бТВ Ваня Балтакова, която дълги години е работила в библиотеката на Софийски университет, а сега е пенсионер, се представи на високо ниво в „Стани богат“ и спечели 5000 лева. За 1000 лева тя бе попитана: „С проектирането на какви обекти се занимава основно ландшафтната архитектура“?“ – Паркове и градини, …

error: Content is protected !!