www.monitor.bg
КНСБ: 8 пъти е разликата в заплащането на труда в обществото
КНСБ са съгласни със скока на данъка за старите коли. Това стана ясно от думите на президента на КНСБ Пламен Димитров, след срещата на синдикатите с БСП в парламента.
Соцлидерът Корнелия Нинова отбеляза, че БСП днес ще внесат в деловодството на парламента промени в закона за корпоративното подоходно облагане, с които да отпадне по-високия данък за старите коли. Само преди ден пък президента Румен Радев наложи вето върху закона и го върна за повторно разглеждане. Със закона се въвежда екокомпонент при определяне на налога.
По думите на Нинова синдикатите смятат, че този въпрос не бил съществен. Това пък бе повод за отговор от страна на Димитров. Той заяви, че КНСБ винаги са били против неравенство, но такова се генерира от плоския данък. 8 пъти е разликата в заплащането на труда в обществото, изтъкна Димитров. Това според него се бори с по-високи доходи и заплати. Синдикатите искали над 1 млрд. за заплати, а в бюджета средствата са с над 800 млн. Именно затова са и сравнително доволни от финансовата рамка.
Относно данъка върху старите коли, Димитров обясни, че приходите ще са 20 млн. Така 2 млн.коли щели да плащат 20 млн.лв, което е по 10 лева на кола за година. Според Димитров парите от данъка ще отидат в общинските бюджети, а темата е преувеличена. По думите му централна тема трябва да бъде данакът върху дивидентите и облагането на капитала, а не данакът за старите автомобили.
Иначе синдикатите са тръгнали на разговори с партиите в НС, като преди ден бе тази с ГЕРБ, а следващите дни ще има такива и останалите групи в НС. Поводът пък е бюджетът за 2019 г, като синдикатите отбелязват, че има сфери, които са останали недофинансирани, наред с това искат и скок на обезщетението за безработица и майчинство.
Именно по тези теми БСП и синдикатите имат съвпадение. БСП ще внесе като предложения в бюджета увеличението на обезщетението за безработица, за ДДС-то за лекарствата и скокът на обезщетението за майчинство през втората година. Относно скока на парите за безработица БСП предлагат 16 лева минимален праг, а синдикатите искали той да е 12 лева. В момента той е замръзнал на 9 лева.
КНСБ и БСП са на едно мнение, че е нужна и промяна на данъчната политика и данъчното облагане.