Ексклузивно! Швеция попиля България за избора на F16. Купувате си по-малко..

Илюстрация Уикипедия

„Грипен” е напълно съвместим със системите на НАТО и е напълно подходящ за нуждите на България, като цената за напълно съвместим пакет е под одобрения от нашия парламент бюджет. Това коментира директорът „Експорт и международни отношения” в Агенцията за отбранително имущество на Швеция Йоаким Валин, пише Булнюз.

От разпространената до медиите негова официална позиция става ясно, че шведската страна продължава да следи процеса по придобиване на нов боен самолет за нашите ВВС и е в готовност за допълнителни разговори по въпроса. Конкурсът за изтребител приключи с решение да се преговаря със САЩ за доставка на нови F-16V, като обаче се очакват промени в предварително зададените условия за цена и срок на доставка – въпроси, които американската компания „Локхийд Мартин” не коментира публично.

„Грипен” е произведен в Европа, напълно съвместим е с НАТО и има ниски разходи през целия жизнен цикъл. Освен това шведската оферта е за напълно съвместим пакет от 10 изтребителя. Заедно с необходимото въоръжение и оборудване, офертата е под първоначално одобрения от парламента бюджет от 767 млн. евро”, посочва Валин.

Той припомня и че „според доклада на експертната група към Министерството на отбраната, „Грипен” е платформата с най-добри оперативни способности”. По думите му „партньорството с Швеция би донесло ползи за българското общество като резултат от задълбочаващото се сътрудничество между двете държави”.

На кой нормален българин е необходим пакет от 10 изтребителя с бюджет от767млн. Евро? А бе хора, осъзнайте се! Не може хората в България да мизеруват, а други да ползват патите им и да ги мачкат като животни!!!

Не се споменава,че F-16 е предпоследната крачка,по оборудване и въоръжение,от F-35.Той ще бъде основен на въоръжение в НАТО.Така,че ние поинерция ще преминем след 20-30г към новия F-35.Да се надяваме,че тогава ще бъдем по-добре икономически,и няма да има комунисти,а Корнелия ще е в пенсия и никой няма да обръща внимание на празните й приказки,дори понякога смешни.

Този втори коментар на пилота и се струва като на пилот от селскостопанската авиация като си пилот и си летял кажи нещо за миг и су

Този пилот ми е пилотиран ДЕДОВИЯ май!!!!

4 коментара

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …