До края на годината се очаква да имаме сключени договори по трите проекта за модернизация на армията – за новите изтребители, са корабите за ВМС, както и бронираните машини за Сухопътните войски. Това стана ясно от изказването на вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов по време на парламентарния контрол. Той бе препитан от депутатите как вървят преговорите със САЩ за F-16, както и на какъв етап са останалите два проекта, пише Монитор.
Каракачанов отново припомни,че цената от 1,643 млрд. долара , която Конгресът на САЩ одобри за сделката, е само таван, а не крайната сума по договора. Той дори даде пример със Словакия, където таванът е бил 2,8 млрд. долара, а накрая договорът е бил за 1,8 млрд. долара. Той поясни,че тече 14 дни срок, след одобрението на Конгреса от 3 юни, в което трябва да ни бъде предоставена оферта от американците относно цената. Относно т.нар. индустриално сътрудничество и възможността БГ фирми да участват в поддръжката на изтребителите, Каракачанов обясни,че всичко зависи каква част от поддръжката може да се осъществява у нас. По думите му има два варианта и те се отнасят за Пловдив – държавната компания „Авионамс“ , а вторият е в самите бази на ВВС.
Каракачанов обясни, че има притеснения, ако се наложи самолетите да се плащат наведнъж, това да не доведе до забавяне на другите проекти. Той обаче увери, че към момента няма такива индикации.
Юли месец пък ще стане ясно кой ще прави новите кораби за ВМС, даде да е разбере пък Каракачанов. Офертите от заинтересуваните компании бяха подадени още през април. На 12 юни пък трябва да е готов докладът с оценката по офертите. След като той бъде приет, ще се пристъпи към сключването на договори през юли. Каракачанов обясни,че забавяне би имало, само ако до 12 юни се установят пропуски в ценовите оферти. Той обаче увери, че и на трите участници в търга ще им бъде дадена възможност да ги преработят, същото ще се случи и ако те надхвърлят цената. Първият кораб за военноморските сили ще бъде доставен до 2023 година, а вторият до края на 2024 г., каза още Каракачанов като припомни, че общата стойност е 820 млн. лева без ДДС.
До 7 юни пък е срокът, в който сухопътните войски трябва да представят проект за бронираните машини и след това да се изпратят писма до 4-те фирми, проявили интерес. Едва тогава ще има реален старт на процедурата. Подобно на проекта за кораба и самолетите, и тук има възможност за индустриално сътрудничество, като е заложено и асамблирането (сглобяването) на машините да бъде у нас. Каракачанов уточни, че тези 4-ри фирми вече активно търсят контакти с БГ компаниия. Той уточни,че не сатава дума само за държавната „Терем“. По думите му там може да се осъществи само сглобяването. У нас имало и други фирми, които можели да участват – в комуникациите, въоръжението. Той поясни още, че две от фирмите имат идеи 30 мм боеприпаси да се произвеждат в България.
Като ме оставят сама нашите и почват да идват всякакви непознати куковци – ту в работата, ту да ме питат на входната врата къде са ……, нищо нито ги притеснява, нито ги спира…….
Добре, че имам живи родители…….Не знам кой просто реши да ми изпрати статии за това как се причиняват сърдечни болести, за което благодаря….Беше военно положението, лекарят , който изписваше бебетата, беше на вс. крачка