fbpx

В България работят до припадък, а едва преживяват

Източник: „Дойче Веле България“

Плащат за пакетче масло повече, отколкото в Германия, а получават едва 260 евро на месец. Шивашкото производство в България е Made in Europe, но изобщо не е по-хуманно, отколкото в Азия, пише германският Die Zeit.

В началото на статията авторката Каролин Ванбек разказва за фабриката „Пирин-Текс“ край Гоце Делчев, където 2 000 работници на две смени шият, гладят, почистват и опаковат продукция за известни марки като „Хуго Бос“. Оттам всяка седмица потеглят около 12 000 готови облекла, предимно за Германия. „Тази фабрика едва ли щеше да я има, ако заплатите в България не бяха сред най-ниските в ЕС“, констатира авторката. По-нататък в статията четем:

„Изненадващо е колко много международни производители на дрехи са избрали България. Независимо дали става дума H&M, „Адидас“, „Хуго Бос“ или „Бърбъри“ – редица международни модни концерни произвеждат продуктите си в еврочленката България. „В сравнение с разходите за живот, заплатите са дори по-ниски, отколкото в Азия“, казва Бетина Музиолек от Clean Clothes Campaign (CCC), неправителствена организация, която се бори за по-добри условия на труд в текстилната промишленост по цял свят.“

„Започваш в 8, но не знаеш кога ще си тръгнеш“

Авторката посочва, че повечето работници в българската текстилна индустрия остават на минималната работна заплата от 260 евро и уточнява: „А разходите за живот в България са само два пъти по-ниски от тези в Германия. Някои стоки в България са дори по-скъпи. Дискаунтърът „Лидъл“ има филиал в Гоце Делчев. Там килограм банани струва 1,22 евро, а пакетче масло 2,80 евро – повече, отколкото в Германия. (…) Шивашкото производство в България е Made in Europe, но изобщо не е по-хуманно, отколкото в Далечния изток. Когато човек пообиколи няколко текстилни фабрики в България, бързо разбира защо това е така.“

По-нататък авторката разказва за фабриката „Куш Мода“ в село Трънак, близо до Черноморското крайбрежие, където работят 340 души – предимно жени, предимно от турското малцинство. „Сутрин започваш работа в 8, но не знаеш кога ще си тръгнеш“, казва пред „Ди Цайт“ една от работничките, която не иска да се споменава името ѝ, понеже се бои за работното си място. По-нататък в статията става дума за онова, което са научили представителите на ССС от работнички във фабриката:

„Според техните проучвания, в „Куш Мода“ масово се полага извънреден труд: вместо законоустановените осем часа, работниците често се трудели по 12 часа, и то седем дни седмично. Автобусите докарвали работниците в 8 часа сутринта и ги откарвали в 20 часа. Според ССС, някои от работничките във фабриката изкарвали до 459 евро, но с много извънреден труд. А онези, които не упражнявали извънреден труд, понякога не стигали дори до минималната работна заплата. Камо ли пък да изкарат онези 1 200 евро, които според синдиката КНСБ биха задоволили месечните им нужди.“

След като уточнява, че от „Куш Мода“ отхвърлили упреците на активистите, авторката отново се връща към българските синдикати: „В България рядко има работническо представителство. А когато го има, то не е особено влиятелно. Ето защо положението на много текстилни работници си остава драматично. На очи се набиват и многобройните надомници, които често пъти шият от вкъщи за фабриките, дори без договор. Други пък работят само на половин трудов договор, но изпълняват норма за пълно работно време. В редица фабрики няма прозрачност, те не поддържат уебстраници, не отговарят на журналистически запитвания и не допускат посетители. Във фабриката „Аполо“ в Гоце Делчев например, където се произвеждат униформи и ловджийски облекла, се работи дори на един празничен ден. Собственикът на фабриката връща репортерката още от вратата: „Нямам какво да кажа. Освен че българската текстилна индустрия се срива“.“

„Едва петима работници успяват да изпълнят нормата“

На фона на всичко това условията на труд във фабриката „Пирин-Текс“ на германския предприемач Бертрам Ролман изглеждат направо добри. Но за да запази международната конкурентоспособност на своята българска фабрика, Ролман иска да повиши производителността на труда. В отговор на журналистическо запитване от „Хуго Бос“ са съобщили, че през последните три години са одобрили повишаване на възнагражденията в „Пирин-Текс“ с по 6% годишно. През настоящата година обаче Ролман обвързал възнаграждението още по-тясно с изпълнението на нормата и орязал някои твърди елементи от заплащането, пише авторката и дава думата на синдикалиста Драгинов, който казва: „Ролман иска все повече да ни експлоатира. В „Пирин-Текс“ нормата успяват да изпълнят едва петима работници“. Самият Ролман коментира това твърдение с думите, че именно тези работници доказвали изпълнимостта на нормата.

По-нататък в статията четем: „Собственикът на фабриката не разбира критиката и препраща към общото икономическо развитие. „Скоро вече няма да бъде възможно тук да се поддържат толкова големи производствени мощности“, казва той. И може би е прав. Десетилетия наред текстилната индустрия даваше сериозен принос към българското стопанство. Стотици хиляди евтини работници шиеха облекла, за които – независимо от машините – има нужда и от много човешки ръце. „Българската текстилна индустрия предлага добро съотношение между цена и качество“, казва Георги Милев от агенция „Тексар“, която събира чуждестранни модни концерни с български производители.“

Пред германската журналистка Милев разказва за силните традиции на българската текстилна промишленост, която преди 1990 година е разполагала с модерно оборудване и е обслужвала клиенти както на Запад, така и на Изток. При това не само с продукти на ишлеме (както днес), но и с дизайн, с платове и собствена конфекция. Авторката обобщава, че от предимствата на България е останало единствено географското – близостта до пазарите в Германия, Великобритания и Италия. Плюс плоският данък. По-нататък авторката отбелязва, че много неща са се променили през последните десетилетия:

„През 1993 година, когато Ролман открива фабриката си в Гоце Делчев, на опашка за работа са чакали 2 000 души, както твърди самият той. Днес обаче имало недостиг на работна ръка: „Принуден съм дори да отказвам поръчки“. За последните три години само в „Пирин-Текс“ са напуснали 1 500 от общо 3 500 работници. Ролман очаква, че скоро персоналът ще се стабилизира на равнище 1 500 души. А при спадащ капацитет, казва Ролман, трябва да се повиши производителността на труда. По този начин Ролман се опитва да се бори срещу кризата, но може би всъщност я задълбочава. Защото причина за нея е точно това: ниските заплати. Вярно е, че благодарение на тях текстилната промишленост остана в страната, но пък хората започнаха да бягат.“

Все повече хора напускат България

В статията е цитиран и проф. Ганчо Ганчев от Югозападния университет в Благоевград, който пояснява, че със свободата на придвижване в ЕС българите могат да си търсят работа и другаде – и да изкарват до пет пъти повече като чистачи или строителни работници във Великобритания и Германия. Ролман коментира този факт така: Ако се повишат заплатите, България вече няма да е толкова привлекателна за фирмите, които съответно ще изнесат производството другаде – в Турция или в Камбоджа например.

Към края на статията си авторката пише: „И наистина, след 1990 година 1,5 милиона души напуснаха България, населението на страната се сви от близо 9 на малко над 7 милиона. В Германия например от 2007 година насам броят на българите е нараснал с цели 563%, както съобщава Федералната статистическа служба. Само през миналата година в Германия са пристигнали 45 000 българи. В резултат: в България липсват работници. Да използваш ниските заплати за осигуряване на икономическо предимство – този модел няма да работи още дълго. Защото ще останат само онези, които не могат да напуснат. Единствено по-високите заплати могат да спрат бягството на хората, казва икономистът Ганчев: „Това е единственият икономически инструмент за стабилизиране на пазара“. Но индустрията се развива в друга посока, твърди текстилният посредник Милев: „Много фирми вече се интересуват от едно-единствено нещо: да свалят цените“. Някъде по средата между тези два полюса са приклещени текстилните работници, които все още остават в България. „Тук едно погребение струва 400 евро“, казва синдикалистът Драгинов. „А такива спестявания никой няма. Тук човек не може да си позволи дори да умре“, добавя той.“

 

За съжаление, това е реалността. А дали на нас ни харесва или не,това е друга тема. Жалко!

В Троян има шивашки фирми, които плащат по 150 лв. месечно. Имало е много оплаквания, но изглежда, собствениците на тези фирми си плащат „под масата“ и няма никакви проверки. А, ако има такива, няма никакъв отзвук.

Че то това не е само в шивашката промишленост.Нека проверят във всеки отрасъл на БГ. икономиката и в машиностроението …и в хранително вкусовата …..некапроверят в което и да е млекопреработвателно предприятие и да видят за какво става дума.Навсякъде има работници които работят за минималната и по много повече часове от кодекса на труда.

Разбира се всичко е верно.Те затова инвестираха най напред в текстилната промишленост.Гърците първи дойдоха и окупираха шевните участъци.Заплатите само в столицата са по големи,затова като разделят средната заплата се покачва.

За да работят за 150 лв на месец явно са големи балъци . Спрете да говорите глупости !

не е глупости за съжаление

не се спазват законите.за да си на работа ще трябва да мълчиш,ако се тръгне по малките фирми много шефове ще изгорят,

Някой от коментиращите да е имал малка шивашка фирма?

Много вярно е всичко казано.Все повече млади хора напускат България при тези малки заплати и този робски трут няма спокоен живот.

Новото робство е доброто старо Комунистическо робство , сега ни управляват децата и внуците на Комунистите .

Всичко това се знае в милия ЕС, но защо ли си траят, а няма санкции, които налагат за какво ли не ? Явно им изнася България да е бедна, младата ни кръв да я напуска и те да получават безплатно умове и работна ръка?!! ЕС подкрепя вредното за интересите на България вече близо 30 годишно управление, защото нямат интерес от силна, независима и просперираща страна, годна да им се противопоставя!

А вие като знаете къде е фабриката защо позволявате тя да съществува. Ако там ограбват здравето и достойнството на близките ви – покажете им го на собствениците!!!!!!!!!!!!!!!

Да, нас Народа никой няма да го пита!!!! Никой!!!! Защото, когато чужденец дойде да прави бизнес в България, той забравя да е разбиращ, загрижен, справедлив и да развива обществото наред с икономиката. Защото на Запад го правят! Иначе им затварят бизнеса!!!!! Тук те остават само усмихнати и учтиви! Докато ни експлоатират…….
СЪБУЖДАЙТЕ СЕ! ИЗЛИЗАЙТЕ ОТ ЛЕТАРГИЯТА! НИЕ ЗАСЛУЖАВАМЕ ЦИВИЛИЗОВАН ЖИВОТ!!!!

АМИ ПОДАВАЙТЕ СИГНАЛИ ДЕ!!!! ДО КАКВАТО ИНСТАНЦИЯ ТРЯБВА!!! Докато се „свиваме“ и ни е страх за работното място, Онези мизерници ще трупат пари на български гръб. Изнемощял гръб…..

И кой какво направи, за да спре това??? Колко хора стачкуваха? Колко подадоха жалби? Колко отказаха да работят без договор???? Явно няма такива или са малцина, защото чужденците разбраха за „благият ни характер“ и хем експлоатират народа, хем и лесни жени около тях!!! За какво да си ходят?!?!?!?!

Всичко това съм изпитала на собствен гръб , работила съм по 72 ч. без прекъсване но загубих здравето си и сега стоя със 160 лв. пенсия и натоварвам детето си да ми помага

Хора ,в България всеки ще те смята за глупак до момента до като му го позволяваш..! Подяволите ритайте ги по задниците,уважавайте Се за да ви уважават и другите!!!

Човек трябва да уважава себе си за да го уважават и другите трябва да си знае цената…Нека не ходят 1 седмица на работа да видим тогава! Но това са мерки подкрепяни од синдиката! Каде е подкрепата на Подкрепа…? Да се самосезира…а имаме Омбуцман …Мая Манолова се казва ..

Подкрепа е там където трябва интервюто е дадено от синдикалист от СС НА КТ „ПОДКРЕПА”

Станке бързаш да измиеш лицето на Ролман .За една седмица във фабриката дойдоха две журналистки от Германия.Каролин която се срещнас работниците и написа горната статия,и качения от теб репортаж от журналистка която отдели цял ден на Ролман и 5 минути на една шивачка.

Ами господин Ролман умишлено заблуждава Европа, като говори за заплащане посочва брутната заплата, която получават в Пирин текс. Истината е, че всеки човек търси начин като работи да осигури достоен живот за себе си и семейството си. Няма как да се случи това като работиш в Пирин текс, а и в останалите фирми в България. Българският бизнесмен все още си мисли, че срещу минимално заплащане ще получи качествена и количествена услуга. Няма да стане, но на бизнеса не му пука особено, защото за всички тези години на прехода натрупаха богатства осигуряващи живот на поколения след тях. а за милата ни България, въобще не им пука. Жалко, че след години някъде по-света някой ще си спомня, че някога, не отдавна е имало страна наречена България.

Зддр и аз работя във шивашко аталие,, Евро мода“ където не можем да вземем и минималната заплата. Шиеме бельо за Франция където там плащат щури пари за него а ние едва 400лева взимаме на как да си гледаме семействата с тези пари и постоянно ни обхождат които не е доволен да си отива при нас е така. Направо съм потресен!!!

Da za sajelenie e taka , az raboteh v izvestna markova firma za drehi v Germaniq MQP i vsqka sedmica prestigaha tirovete ot BG s gotova produkciq . samo q razpredelqha i etiketa s tricifrena cena , govorim za edha obiknovenna roklichka .

Наистина ли вярваш,на Мая.Вече една година стана от както и писах,прочела и подминала.Само пиар си прави.

Станке ние работещите истината е знаем,и е това което ти пише Каролин,другата истина е за такива като теб,дето не са яли потен хляб.

Станке,що не поработиш малко,да и ти истината да видиш.

30 коментара

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Луковит пропищя от щъркел, който кълве автомобили

Кадри Нова ТВ Малко комична история за агресивен щъркел разказаха хора от Луковит, но истинска. Те разказват, че животното кълве калници, сваля боята и нищо не може да го прогони от автомобилите. Щъркелът тормози Луковит и след завръщането си в града и поведението му дори ескалира. Часове след приземяването си …

Блиц Новини
Евгени Димитров – Маестрото: Търсим колоритни личности за „Бягство към победата“2

Кадри БТВ „Бягство към победата“ е едно риалити малко позабравено, тъй като минаха доста години от първото такова приключение, организирано и осъществено тогава от екипа на Слави Трифонов. Продуцентът му Евгени Димитров – Маестрото и отговорният редактор Йордан Свеженов споделиха любопитни подробности от подготовката в ефира на БТВ. Няма нито …

Блиц Новини
Проф. Рачев: Хората тръгнаха по любимите ми камизолки заради температурите

Кадри БТВ Няколко дни с високи температури напомниха, че лятото не е далеч, но циклон ни върна в реалността като понижи температурите, дори и под обичайните за това време на годината. Динамично и хладно време, паднаха хубави валежи точно където трябва. Вече не се притесняваме за туризма по черноморието. Как …

error: Content is protected !!