Снимка: Фейсбук, „Забелязано в Пловдив“
От няколко дни един пост във Фейсбук предизвика изключително много коментари и показа до голяма степен, че в представата на българите за това как трябва да се пази чистотата в парковете и градините ни има важен пропуск.
Всичко започва със следната случка: Млада жена си купува пакетче слънчогледови семки около Гребната база в Пловдив и получава като бонус от продавача пластмасова чашка. Когато пита защо ѝ е, човекът казва, че се получава грозно, когато шлюпките от семките се трупат около пейките или по земята, затова той измислил този начин клиентите му да не оставят боклук след себе си. Авторката на този пост и на снимката е почти във възторг от тази постъпка и споделя, че станалото ѝ дава надежда, че съзнанието ни се променя за добро.
За съжаление обаче, нейният ентусиазъм далеч не се споделя от всички.
Снимката се появи във фейсбук групата „Забелязано в Пловдив“ и предизвика сериозна дискусия. Кое всъщност е по-голямото замърсяване? Обелките от семките, дори и дразнещи, все пак могат бърза да се изметат и попаднали в почвата те бързо се разграждат. За разлика от естествените отпадъци, пластмасовите чашки, дори и изхвърлени в кошче и после откарани в сметище, имат твърде дълъг живот. Затова и трябва да се замислим преди да хвърлим поредното парче пластмаса, пък било и на боклука.
Десетки са коментарите на граждани, че всеки може да се справи с това да не оставя след себе си следи от чопленето на семки – дали ще си ги държи в шепа, докато намери кошче или ще си направи хартиена фунийка – изборът си е негов.
Явно обаче на фона на всички разяснителни кампании и акции на екологични организации и активисти, вредата от използването на пластмаса във всекидневието не е съвсем ясна за много българи. Което само означава, че по проблема трябва да се говори още много и целенасочено.