Астероидите в близост до Земята се оказаха твърде интересни
Това че астероидите или „малките планети“ могат да бъдат твърде разнообразни навярно всички знаят от приказката на Сент Екзюпери, но в наши дни бързо започнаха да се натрупват реални научни данни за свойствата на малките небесни тела в Слънчевата система. Буквално сега цели два космически апарата се намират в непосредствена близост до астероиди и ги изследват в най-големи подробности. На 3-ти декември 2018 година космическият апарат на НАСА достигна астероида Бену, а половин година преди това японската космическа сонда Hayabusa-2 наближи друг астероид, получил името Рюгу. Публикуваните неотдавна научни работи дават обширна информация за тези две космически тела.
Учените от университета в Колорадо публикуваха в Nature Astronomy интересни факти от живота на астероида Бену. Тази мини планета е камък с размерите на небостъргача Емпайър Стейт Билдинг с маса приблизително 73 милиона тона. Космическият апарат се върти около астероида на разстояние около 500 метра, но през 2020 година трябва да премине буквално на метър от повърхността на Бену, за да може да вземе проба със своя манипулатор. Тази процедура може да се окаже твърде сложна, понеже астероидът се върти много бързо.
При тази маса и при тази скорост на въртене центробежната сила започва да съперничи със силата на притегляне. Формата на Бену напомня тази на пумпал, като при това сложната повърхност на малката планета достига Границата на Рош – зоната, в която веществото все още може да се удържа на повърхността от силата на гравитацията. Именно тази особеност ще бъде най-важната в работата на космическия апарат OSIRIS-REx, който трябва да се доближи съвсем близко до астероида, но преди това трябва да бъдат отчетени всички особености на неговото гравитационно поле.