Когато се говори за археология, повечето хора си мислят за делви със злато, древни мистични артефакти с тайни сили, погребани от времето забравени градове и гробници, които пазят забравени и забранени отговори за произхода на човечеството.
На практика обаче археологията не е само търсене на съкровища, а опит да надникнем в истинския живот на древните ни предци. Понякога това може да ни подскаже, че животът преди векове всъщност не е бил чак толкова различен от съвременния, особено ако извадим от днешния ден цялата електроника, която колкото ни помага, толкова и ни изнервя.
Точно такъв експонат има е намерил място в новата изложба на Археологическия музей във Варна. Наред с останалите ценни находки там наистина може да се види нещо колкото уникално, толкова и забавно – отпечатък от куче, оставен преди около 15 века!
Следата е оставена в тухла, която е била част от зидовете на раннохристиянска базилика, открита в местността Боровец край морския град. Тухлата, а и отпечатъка в нея са от периода V- VII век.
За някой тази находка може да не е особено важна на пръв поглед. Но пък можете да си затворите очите и да си представите, как някогашния майстор на тухли за момент е забравил да наглежда съхнещата си продукция, а любопитния му пес е нагазил в нея. И така, без никой да си помисли за нещо подобно, днес следата му е изложена в музея…
Ако в това има някаква поука, тя е, че едно е сигурно – никой никога не знае със сигурност дали спомена за него ще остане в историята – и в прекия, и в преносния смисъл.