Инфлацията в Турция е скочила през май, показват официалните статистически данни, засилвайки натиска върху централната банка отново да повиши лихвените проценти, докато продължават тревогите за силата на турската икономика, съобщава „Франс прес“, пише news.bg.
Три седмици преди извънредните президентски и парламентарни избори на 24 юни, които ще дадат на президента Реджеп Тайип Ердоган засилени управленски правомощия, потребителските цени са нараснали с 12,15 процента за годината от май 2017 г. насам.
Инвеститорите изразиха опасения, че правителството не прави достатъчно, за да се бори с инфлацията на фона на признаците, че икономиката прегрява, като лирата е поевтиняла с почти 20 процента от началото на годината.
Централната банка през миналия месец се опита да подкрепи турската валута със спешно вдигане на лихвите с 300 базисни пункта, а също така и чрез опростяване на паричната си политика.
Турската валута се покачи с 0,7 процента спрямо долара до 4,6 лири за един щатски долар.
Рейтинговата агенция „Мудис“ в петък обяви, че ще помисли за ново понижаване на кредитния рейтинг на турската икономика, който вече е близо до „боклук“, изтъквайки безпокойството заради икономическото управление и ерозията на доверието на инвеститорите.
Ердоган многократно призова за по-ниски лихвени проценти, за да бъде стимулиран растежа, позиция, която според анализатори е подкопала независимостта на централната банка.
Но миналата седмица турският вицепремиер Мехмет Шимшек и гуверньорът на централната банка Мурат Четинкая увериха чуждестранните инвеститори в Лондон, че страната е поела ангажимент за борба с инфлацията и осъществяване на реформи.
Публикуваните днес данни също така разкриха най-високото годишно увеличение на транспортните разходи – увеличение с една пета от миналата година.
Централната банка трябва да проведе следващото си заседание в четвъртък, като всички погледи са насочени към това дали ще последва извънредното повишение на лихвите с ново увеличение.
Ала икономисти от Лондон изтъкват, че рязкото покачване на инфлацията едва ли ще предизвика ново увеличение на лихвите.