Повечето случаи на детска остра лимфобластна левкемия са свързани с генетично предразположение и стерилна среда, твърдят британски учени от Института за проучване на рака.
Те са анализирали десетки работи, посветени на лимфобластната левкемия и са стигнали до извода, че болестта се развива на два етапа, пише БГНЕС.
Първоначално, в резултат на генетична мутация у детето се формира предразположение към този вид рак. След това лимфобластната левкемия често се провокира от най-обикновено заболяване, като простуда.
Авторите на изследването обръщат внимание, че много по-голям е рискът при децата, които се прекарали своята първа година в „стерилни“ условия, избягвайки контакти с връстници и рядко водене на публични места. В същото време този вид заболяване се среща много по-рядко при деца, посещавали ясли.
Ръководителят на изследването професор Мел Грейвс нарича това „парадокс на прогреса“. Той отбелязва, че левкемията се среща в сравнително богатите общества, при които децата боледуват по-рядко, заради което тяхната имунна система не е „тренирана“ в достатъчна степен. „Проблемът не е инфекцията, а в нейното отсъствие“, пояснява проф. Грейвс.