fbpx

Професор реши проблема със задръстванията (видео)

automedia.investor.bg

Ако искате да стигнете навреме, намалете скоростта, обяснява японският математик

Джемологията е млада наука за пътния трафик и задръстванията в мегаполисите. Името й произлеза от jam, което в превод от английски не означава само конфитюр, сладко, но и задръстване. Основоположник  на джемологията е световноизвестният японски професор по физически и математически науки на университета в Токио Кацухиро Нишинари.

Той експериментално доказва, че с правилния подход проблемът със задръстванията в градски условия и пътните произшествия може да бъде решен бързо и без много инвестиции. Сега идеите на проф. Нишинари са въплътени в многомилионния Токио, който отдавна е признат за „най-горещата“ точка в света в контекста на интензивността на пътния трафик.

Професор реши проблема със задръстванията (ВИДЕО)

Още през 2016 г. магаполисът бие рекордите по брой и интензитет на задръстванията. В продължение на много години нормалното състояние на жителите му било да прекарват всеки ден по няколко часа в задръствания. Сега, година и половина след като разработките на проф. Нишинари започнаха да се използват, експертите посочват, че злополуките в японската столица са намалели с 36%, а задръстванията – с почти 50%.

Какво е джемология и какви са нейните принципи?

Първо се подгответе, че в началото тези правила ще ви се сторят доста странни, защото основната теза на джемологията гласи: „Ако искате да стигнете навреме, намалете скоростта“. Това означава, че в града, за да стигнем по-бързо някъде, ще трябва да караме по-бавно.

Професор реши проблема със задръстванията (ВИДЕО)

Второ, за да разберем теорията на проф. Нишинари, трябва да си спомним как се придвижат мравките. Преминавайки през препятствия в огромна колона една зад друга, при тях никога няма закъснения, задръствания, не се „удрят“.

Работата е в това, че мравките се движат бавно, с еднаква скорост, т.е. нито една от тях не си позволява да наруши такта, да се разсее от нещо, да спре рязко или да намали/увеличи разстоянието между себе си и тази пред нея. Ако дори една мравка реши да направи нещо такова, това би довело до верижна реакция и нарушаване на строя.

За съжаление, хората по пътищата се държат съвсем различно от дисциплинираните мравки. И именно поради това се стига до задръствания и катастрофи. Така че, основната идея на джемологията е създаването на условия, при които шофьорите трябва да поддържат бавна скорост и постоянно разстояние между автомобилите. Тази система за шофиране джемологията нарича синхронизация на движението.

Професор реши проблема със задръстванията (ВИДЕО)

Какво се случва сега? В една и съща лента се движат автомобили, управлявани от хора от различни възрасти, навици и умения. Някой смята, че се чувства много уверен зад волана и затова постоянно надвишава скоростта. Друг път се движи прекалено бавно, защото не е уверен, или защото се разсейва от смартфона. Дори само един такъв водач е в състояние напълно да наруши синхронизацията на движението в лентата, причинявайки инцидент или задръстване.

Безопасна дистанция

Според професор Нишинари, за да се избегнат задръствания в града и да има по-малко инциденти, всички автомобили трябва да поддържат дистанция, равна на скоростта на движението си, но не по-малко от 40 м. И освен това да се движат без да надвишават безопасната скорост от 50 км/ч.

Професор реши проблема със задръстванията (ВИДЕО)

Какво казва съвременната теория за безопасната дистанция? Не е тайна, че сега всеки опитен водач,в отговор на въпроса за това какво безопасно разстояние трябва има до движещата се отпред кола, ще каже: тя е половината от скоростта, с която се движи неговия автомобил, в метри.

Проблемът – обичаме да шофираме бързо

Внедряването на идеите на джемологията в живота не е лесно. Известно е, че около 85% от шофьорите периодично превишават разрешената скорост от 50 км/ ч в градовете, като считат, че е нормално и безопасно. Причината за това отношение на шофьорите към скоростта се крие в простите закони на математиката, на които ни учеха още в 4-ти клас. Ние директно свързваме времето, необходимо да стигнем от точка А до точка Б със скоростта на движение на колата. Забравяме обаче, че тази формула доста често не е вярна в градски условия.

Професор реши проблема със задръстванията (ВИДЕО)

Това се случва, тъй като във формулата за скоростта на една кола постоянно се вкарват нови променливи – поведението на други превозни средства. И в този случай започват да действат законите на физиката, които характеризират не линейното, а хаотичното движение, в което е невъзможно да се предскаже поведението на всеки от участниците в пътния процес.

Според проф. Нишинари е възможно водачите да бъдат принудени да предизвикват хаос в трафика като се приложат два метода. Първият е като платната за движение в града стриктно се разделят на три ленти – бърза, бавна и за обществения транспорт. Вторият е като се въведат много препятствия по пътя, като например „легнали полицаи“, които постоянно ще принуждават шофьорите да намаляват скоростта.

Професор реши проблема със задръстванията (ВИДЕО)

„В момента смесеният поток от автомобили причинява задръствания и пътнотранспортни произшествия. И това не се отнася само за Токио или за Япония. Отделянето на лентите и поставянето на препятствията автоматично намалява проблемите по пътя, защото принуждават шофьорите да следят за скоростта си“, казва японският учен.

През 2020 г., в навечерието на Олимпийските игри, трафикът по всички пътища в Токио ще бъде организиран според принципите на джемологията. Тогава най-сетне ще стане ясно напълно дали тезата: „Ако искате да стигнете навреме, намалете скоростта“ работи в градски условия.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Шеф Кустев за скандала със Сашо Кадиев: Преди да ме ядоса, да пита майка си!

кадри bTV От няколко дни зрителите на bTV очакват с интерес новия епизод на „Аз обичам България”. Основният им мотив е да видят ще яде ли Сашо Кадиев бой от шеф Кустев. От кадрите в аноннса за играта се вижда, че актьорът и звездата на „Мастършеф” не просто се карат, …

Блиц Новини
Мила Михова вдигна скандал на Криси от „Ергенът” на живо по БТВ

кадри bTV Оперната певица Мила Михова надскочи ролята си на коментатор на любовното риалити „Ергенът” и буквално се скара на една от отпадналите участнички. Това беше Криси Горджъс, която в последните епизоди беше особено заядлива, най-вече към една от останалите „ергенки” – Екатерина. Михова реши да използва студиото на bTV, …

Блиц Новини
Снаха спря играта на свекърва си в „Стани богат“

Кадри: бТВ Ваня Балтакова, която дълги години е работила в библиотеката на Софийски университет, а сега е пенсионер, се представи на високо ниво в „Стани богат“ и спечели 5000 лева. За 1000 лева тя бе попитана: „С проектирането на какви обекти се занимава основно ландшафтната архитектура“?“ – Паркове и градини, …

error: Content is protected !!