fbpx

На най-голямата луна в Слънчевата система има 100 процента кислород

Всеки е учил или чел за Слънчевата система и в най-лошия случай поне знае кои са планетите в нея. Учените обаче постоянно откриват нови и нови факти относно нашия дом в Галактиката, а някои от тях са доста изненадващи, а и непознати като цяло.

Ето кои са 5-те най-изненадващи факта за Слънчевата система, описани в dir.bg:

  1. Меркурий се смалява

Първата планета в Слънчевата ни система изглежда доста скучна – тя почти няма атмосфера, а на сивата й повърхност едва ли има живот. Истината обаче е, че около Меркурий има доста любопитни и странни факти, най-интересният от които е, че планетата се смалява. Това се дължи на изстиващото й ядро, като за последните 4 милиарда години диаметърът на планетата се е смалил с 14.48 километра. Това не е много, но процесът по смаляване продължава да се случва. В следствие на това на Меркурий все още има земетресения, а по повърхността се образуват стръмнини.

  1. Един ден е по-дълъг от една година на Венера

Венера е най-близката до Земята планета, има атмосфера и сходни размери, заради, които тя е наричана и „Сестрата на Земята“. Теоретично, планетата се намира в зоната, годна за живот, но плътната й атмосфера и парников ефект са я превърнали в най-негостоприемното за живот място – Венера е най-горещата планета, а бързите ветрове, киселинните дъждове и вулканични изригвания са ежедневие. По-малко известен обаче е факта, че един ден на Венера трае 243 земни дни, а една година – 224,7 земни дни. Освен това, вместо от от запад на изток, Венера се върти от изток на запад. Причината за тази странност най-вероятно е сблъсък с планета или комета в зората на Слънчевата система. Друга любопитна подробност е, че Венера е в синхрон със Земята – тя винаги е обърната с една и съща страна към Земята, когато двете планети се намират възможно най-близко по техните орбити.

  1. Луните и водата на Земята

Една от най-големите заблуди е, че Земята има само една луна. Всъщност нашата планета има поне 3 естествени спътника. Естествено – никой от тях няма размерите на Луната и в повечето случаи те са невидими с просто око. Другите земни луни са астероида Круитни, 2016 HO3 и J002E2. Що се отнася до водата, то Земята не е тялото в Слънчевата система с най-много вода в течна форма. Тази чест се пада на юпитеровата луна Европа, под чиято повърхност се намира глобален океан от течна вода, чийто обем е над 3 пъти по-голям от всички морета и океани на Земята.

  1. Единствената буря с ъгли

В 99.9% от случаите бурите имат спираловидни или кръгли форми. На Сатурн обаче се намира единственото познато изключение – буря с правилна шестоъгълна форма. Учените твърдят, че изключително нетипичните форми на бурята-хексагон се дължат на сложна система от симетрични ветрове, които оформят формированието, което е разположено на северния полюс на Сатурн.

  1. Атмосфера от 100% кислород, която не става за дишане

Ганимед е най-голямата луна в Слънчевата система, а размерите му са сходни с тези на Марс. Освен това Ганимед разполага и със свое магнитно поле и най-вероятно има глобален подземен океан от течна вода. Перлата в короната от интересни факти за луната е, че тя има атмосфера от 100% кислород, която обаче не става за дишане. Защо това е така? Заради почти липсващото атмосферно налягане – ако свалите своя скафандър на луната просто няма да може да вдишате от иначе наличния кислород. Въпреки това, Ганимед е една от най-любопитните и подходящи за колонизация обекти в нашата Слънчева система.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Луковит пропищя от щъркел, който кълве автомобили

Кадри Нова ТВ Малко комична история за агресивен щъркел разказаха хора от Луковит, но истинска. Те разказват, че животното кълве калници, сваля боята и нищо не може да го прогони от автомобилите. Щъркелът тормози Луковит и след завръщането си в града и поведението му дори ескалира. Часове след приземяването си …

Блиц Новини
Евгени Димитров – Маестрото: Търсим колоритни личности за „Бягство към победата“2

Кадри БТВ „Бягство към победата“ е едно риалити малко позабравено, тъй като минаха доста години от първото такова приключение, организирано и осъществено тогава от екипа на Слави Трифонов. Продуцентът му Евгени Димитров – Маестрото и отговорният редактор Йордан Свеженов споделиха любопитни подробности от подготовката в ефира на БТВ. Няма нито …

Блиц Новини
Проф. Рачев: Хората тръгнаха по любимите ми камизолки заради температурите

Кадри БТВ Няколко дни с високи температури напомниха, че лятото не е далеч, но циклон ни върна в реалността като понижи температурите, дори и под обичайните за това време на годината. Динамично и хладно време, паднаха хубави валежи точно където трябва. Вече не се притесняваме за туризма по черноморието. Как …

error: Content is protected !!