Идеята на лидера на партия „Воля“ Веселин Марешки да бъде проведен референдум за излизане на България от НАТО пробуди отдавна тлеещите сред народа настроения против военния алианс. Почти веднага се заговори и за BGEXIT – излизане на страната ни и от ЕС.
Във форумите на популярни информационни издания се появиха много коментари от типа:
„Подкрепям Марешки, какво ни дава НАТО и Евр.съюз? Ами ние само плащаме членски внос и дотам. Нямаме нужда от тях. В момента сме одупени на Турция, на САЩ, на Европа, България е като проститутка, който я поръча, той я получава. Това нещо трябва да свърши. Да се избесят предателите и да се даде власт на народа, няма друг начин!“
Естествено, ответната реакция също е факт. При това използва не по-малко цветист език:
„Понякога се чудя какво си мислят хората, които са анти-НАТО настроени. Ние сме в най-силния военен алианс и въпреки че нямаме ракети, за които комунетата не спират да циврят, все едно от ракетите им се подобрява живота някак си, България няма врагове, които биха искали да я нападнат. Смешно е и да се твърди че сме „подлоги“ на НАТО, тъй като никой в армията не е задължен да ходи в Афганистан или Ирак на мисия. Тези мисии са по желание и са със солидно заплащане, за разлика от мародерствата извършени от сателита НРБ в Прага 1968 г.“
Около 6 май, Гергьовден, Ден на храбростта и празник на Българската армия, е сякаш нормално дебатите около стопилите се през годините (поне като численост) родни въоръжени сили да се изострят. Но къде е границата на разума и кога патриотичния плам рискува да нанесе сериозни поражения на сигурността на Родината? Всеки българин трябва да потърси отговора сам за себе си.
Едно обаче е сигурно, и това е така, защото е историческа грешка, която днес изкупваме с размяна на обиди между хората с различни политически виждания.
България е една от малкото страни, които се присъединиха и към ЕС, и към НАТО без да се провели референдуми за това. Така решиха политиците ни. Те някак си предпочетоха да не питат народа, сметнаха, че мнението му е ясно. А може би се уплашиха, че резултатите от национални допитвания за членството ни няма да са такива, на каквито те са разчитали?
За съжаление, вината за разделението между българите по темите НАТО и ЕС е тяхна… Както и за много други неща.