fbpx

Защо хората не харесват умните лидери

nauka.offnews.bg

Лидерите, които имат коефициент на интелигентност над 120, се възприемат като по-малко ефективни, независимо от реалните им резултати, съобщава Scientific American.

Интелигентните хора са по-добри лидери – от студенти до президенти – според множество проучвания. Със сигурност имат значение когнитивните способности, когато се осмислят пазарните промени или законодателството. Но новите изследвания на лидерството показват, че в даден момент наличието на по-висок коефициент на интелигентност може да се разглежда като вредно.

Въпреки че предишни изследвания показват, че групите с по-умни лидери се представят по-добре при обективни измервания, някои изследвания намекват, че последователите могат субективно да гледат на лидерите с висок интелект като по-малко ефективни. Преди десетилетия Дийн Саймънтън (Dean Simonton), психолог от Калифорнийския университет Дейвис, предположи, че думите на умните лидери просто да преминат през главите на хората, техните решения са често по-сложни за изпълнение и последователите по-трудно ги приемат. Сега Саймънтън и двама негови колеги тестваха тази идея и публикуваха резултатите си в изданието Journal of Applied Psychology.

Изследователите проучиха 379 мъже и жени бизнес лидери от 30 страни в области, включващи банкиране, търговия на дребно и технологии. Мениджърите решиха тестове за интелигентност (несъвършен, но стабилен индикатор на интелигентността в много области), като всеки от тях бе оценен по стил на управление и ефективност средно от осем сътрудници. IQ положително корелира с рейтингите за ефективност на лидера, формиране на стратегия, визия и няколко други характеристики – до известна степен. Рейтингите достигнаха най-високата си стойност при коефициент на интелигентност от около 120, който е по-висок за около 80% от офис работниците. Над него рейтингите спадат. Изследователите предполагат, че “идеалният” коефициент на интелигентност може да е по-висок или по-нисък в различните области, в зависимост от това дали техническите или социалните умения са по-ценни в дадена работна среда.

„Това е интересно и интригуващо изследване“, коментира Пол Сакет (Paul Sackett), професор по психология в Университета на Минесота, който не е участвал в проучването. „За мен правилната интерпретация на работата е, че тя показва необходимостта да се разбере какво правят лидерите с високо IQ, което не се харесва на подчинените им. Неправилното тълкуване би било: „Не наемайте ръководители с висок коефициент на интелигентност“.

Водещият автор на изследването, Джон Антонакис (John Antonakis), психолог от Университета в Лозана, Швейцария, предлага лидерите да използват интелигентността си, за да създадат креативни послания, които да убедят и вдъхновят другите. „Мисля, че единственият начин, по който умният човек може да изрази правилно своята интелигентност и да стигне до хората, е да се говори харизматично“, съветва Антонакис.

Умните лидери, които в крайна сметка не успяват, често пъти не са достатъчно решителни, не успяват да се справят с финансовата отчетност или да привлекат и задържат талантливите (особено младите таланти).

Повечето от лидерите трябва да отделят време, за да мотивират своите екипи. Според Уейн Хохвартер (Wane Hochwarter), изследовател на Флорида, има пет теми, които пречат на екипната мотивация. Те са смъртоносни, но могат да бъдат избегнати.

39% заявяват, че техните лидери не спазват обещанията си
37% казват, че техните лидери не им се доверяват
27% отбелязват, че техните лидери правят негативни коментари пред другите за тях.
24% заявяват, че техните лидери се месят в личния им живот.
23% казват, че техните лидери обвиняват другите за своите грешки.

Защо умните лидери се провалят? Според изследователя Роджър Белоуз (Roger Bellows) има редица ключови момента, предсктазващи провала на умните лидери, включително:

Неспособност да работят заедно с другите
Провал при адаптацията към стила на другите
Синдромът „само аз“ (отблъскване на другите)
Нерешителност
Лидерът е твърде фиксиран в работата си
Не приема сериозно силните страни на ключовите конкуренти

Това са сериозни проблеми, нали?

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Мила Михова вдигна скандал на Криси от „Ергенът” на живо по БТВ

кадри bTV Оперната певица Мила Михова надскочи ролята си на коментатор на любовното риалити „Ергенът” и буквално се скара на една от отпадналите участнички. Това беше Криси Горджъс, която в последните епизоди беше особено заядлива, най-вече към една от останалите „ергенки” – Екатерина. Михова реши да използва студиото на bTV, …

Блиц Новини
Снаха спря играта на свекърва си в „Стани богат“

Кадри: бТВ Ваня Балтакова, която дълги години е работила в библиотеката на Софийски университет, а сега е пенсионер, се представи на високо ниво в „Стани богат“ и спечели 5000 лева. За 1000 лева тя бе попитана: „С проектирането на какви обекти се занимава основно ландшафтната архитектура“?“ – Паркове и градини, …

Блиц Новини
Киара след изгонването: Губила съм си времето в „Ергенът”

кадри bTV Поредната отпаднала от „Ергенът” хубавица заяви, че след като е изгледала предаването, си е дала сметка, че си е изгубила времето да преследва Алек. Киара Маджарова осъзнала това след като чула коментар от главния герой в шоуто, че не е негов тип човек, въпреки че го привлича по …

error: Content is protected !!