Ефективността на българските служители е прекалено ниска и това налага нуждата от повече извънреден труд за постигане на заложените цели пред бизнеса. Това коментира изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов пред Христо Николов в сутрешния блок на Bloomberg TV Bulgaria – „Бизнес старт“.
Предложението на бизнеса за увеличение на нормата за извънреден труд е повод за широко обществено обсъждане, тъй като пазарът на труда не съумява да покрие нуждите на работодателите у нас.
„В България производителността на българския работник е в пъти по-ниска от тази на средния европеец. Затова трябва да се работи повече, за да се намери начин как да се произвежда повече. Доходите и ефективността на работа в момента са свързани с количеството на положения труд“, заяви Иванов.
Индустриалният сектор е този, в които най-често се налага на работниците да се трудят извънредно, отбелязва изпълнителният директор на АИКБ. Административният и търговският сектор рядко имат подобни нужди.
„Нека влезем в една хипотеза. Аз съм работник, а Вие – работодател. Вашата фирма поема голяма поръчка за определено време, но предприятието Ви е прекалено малко, за да се справи. В ситуация, в която на пазара на труда липсват достатъчно квалифицирани нови служители за наемане, Вие ми предлагате да работим извънредно при по-добри финансови условия за мен. Аз приемам предложението Ви, но вместо да започнем работа, законът ни забранява, защото в Кодекса на труда е вписано, че не може на годишна база да работя повече от 150 часа извънредно. Това е прекалено малко и именно затова искаме да увеличим максимално допустимата норма на 300 часа на година“, каза още Иванов.
Изпълнителният директор на АИКБ е съгласен със синдикатите, че увеличеното работно време ще повлияе негативно на личното време и ангажиментите към семейството, но крайното решение остава в ръцете на служителите.
От статията не разбрах за служители или за наемни работници става дума. Ако е за служителите няма скоро да се реши „проблемът“, защото париите имат интерес да държат слабограмотни хора с ниски заплати, които да гласуват за тях. Бюрокрацията е голяма, и електронно правителство скоро няма да има по същата причина. Хората на наемния труд изцяло зависят от решенията на работодателя. Ако дръзнат да се обадят за каквото и да било, изхвърчат. Така че, ако на върху има умна глава – добре, но…
Този господин не е наясно, как да преуспее повече бизвеса му. Допотопни разсъждения. С повече физически труд и с по-малко заплащане, той ще си е винаги в опашката. Трябват нови съвременни технологии, а не къртовски труд на роби. Само че от стинсълък и алчност за повече печалба чрез физическо претоварване, ще го държат в състояние вечно гонещ.
Нашите журналисти да не правят мили очи пред такива бизнесмени, които нищо не дават а много искат.
Работил съм в БГ и в Канада. Този господин да ме прощава ама така не се прави. Най-важното за да е ефективен труда е стройната организация на работата. Да се разбира началниците да знаят какво да правят и да го правят. Когато организацията е добра и всеки е на мястото си за работника е лесно да си изпълни задълженията в редовното време и то без да се скъсва от работа. Това като се комбинира с автоматизация, по-нови технологии за производство и респективно намаляване на човешкия фактор и вече се получава една добра основа за развитие. След като изгради тази основа работодателят трябва да помисли и как да мотивира и главно как да задържи хората си. Ако са добре заплатени и отношението към тах е добро хората ще виждат смисъл да останат с този работодател и ще гледат да си запазят работата. Освен това като организацията и техниката са на високо ниво и не се налага да се изпотрошават от бачкане за да изпълнят непосилната норма хората ще имат мотивация не само да работят, но и да си повишават квалификацията. Още много може да се добави като например разни бонуси, платени от работодателя курсове за повишаване на квалификацията, програми за подпомагане на семействата на работниците, медицински надбавки и т.н. Но повярвайте ми и в БГ и в Канада съм виждал и добри и лоши места за работа. Разликите са само в заплатите и коректно(или некоректно) отношение. В БГ направо си ме излъгаха(и не само мен) още при наемането. Съставиха план как да ме прикоткат д работя за тях и след някой друг месец уж под предлог че не достатъчно бързо навлизам в работата поискаха да ми намалят заплатата(за която бяхме се уговорили предварително) на половина. Мислеха че след като вече съм се преместил в друг град(наета квартира, сключен договор) значи нямам друг изход освен да приема. Бяха много изненадани когато им казах, че не приемам. Разделихме се по живо по здраво и така. В Канада такова нещо не ми се е случвало за 15 години.
ВСИЧКО ЗАВИСИ ОСНОВНО ОТ РЪКОВОДИТЕЛЯ – НЕ ДА СЕ ОПЛАКВА, ЧЕ РАБОТНИЦИТЕ МУ НЕ РАБОТЯТ ДОСТАТЪЧНО. АКО ИМА ОРГАНИЗАЦИЯ, МОДЕРНИ СРЕДСТВА НА ТРУДА, ДОБРИ СУРОВИНИ, ДОБРИ УСЛОВИЯ НА ТРУД, И ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА ЩЕ Е НА НИВО. А ТО САМО ДА СЕ ОПЛАКВАТ ОТ „МАТРИЯЛА“ НЕ СТАВА.
АКО БЕШЕ УЧИЛ ПОЛИТИКОНОМИКА ЩЕШЕ ДА ЗНАЕ ТЕЗИ НЕЩА И МНОГО ДРУГИ, НЕ ИСКАМ ДА СЕ ВПУСКАМ В ПОДРОБНОСТИ, НО ТЕ ОТХВЪРЛИХА ВСИЧКО ОТ ПРЕДИ 10 НОЕМВРИ, МАКАР, ЧЕ ВЪПРЕКИ „ПЛАНОВАТА ИКОНОМИКА“ ИМА КАКВО ДА СЕ НАУЧИ.
Докога некомпетентни хора,ще дават мнение за важни въпроси.Стига са лъгали,че сме едва ли не калпави и лоши работници.Големия проблем е в експлоататорите-Не предоставят достатъчно пространство,нови машини и като цяло достатъчно добри условия на работниците си,а искат после чудеса.Втората голяма причина е,че само експлоатират,не дават достойно заплащане на работниците си,а очакват те да се самораздават.Докога питам аз!?
Всичко в живота е според стимула ,докато не подобрят стандарта на живот и условията на труд на работника няма как да се получат нещата!!!
Мале,мале,какви вопли и какви излияния.
Много е просто,или искаш да работиш извънредно,или не искаш. Като не искаш си намираш друга фирма и работа, а може и на 1/2 работно време.
Абсолютно НАГЛА простотия. Българинът трябвало да работи повече, за да се намерил начин на увеличаване на производителността на труда. От това по-голяма глупост е трудно да се чуе. или прочете.
Истината е – т.нар. бизнесмени не правят разлика между производителност на труда и интензификация на труда. Не правят, защото са тъпи галоши, които бяха овластени от партията на тъпите галоши.
Онова, към което се стремят е само едно – да скапят хората от бачкане, за да си осигурят по-големи печалби. Досега успяха в скапването. Липсват им работници. Скоро и онова, което имат, ще изчезне. И бизнесът им ще отида по дяволите. Защото гъз глава затрива.
Йорданеееееее, дисциплината, е „ПОЛИТИКОНОМИЯ“ !!! Не си ДОУЧИЛ явно ???