Снимка Флагман.бг
Обвиняемите за подкуп Десислава Иванчева и Биляна Петрова поискаха отлагане на делото за отстраняването им от длъжност, за да четат секретните данни от доказателствата срещу тях.
Кметицата на столичния район „Младост” и заместничката й обжалват решението на Специализирания наказателен съд. Миналата седмица съдът реши, че те не трябва да останат на длъжностите, които заемат, пише Флагман.бг.
Сега обаче делото е във въззивната инстанция.
Двете поискаха от Апелативния специализиран наказателен съд да им даде време да се запознаят с делото. На въпроса коя част искат да четат – от секретното или от явното деловодство, се чу отговор: „Секретното”. След това все пак обвиняемите уточниха, че искат цялото дело. Съдът им даде час и половина.
Иванчева и Петрова използваха случая преди началото на заседанието отново да говорят пред медиите. Стана ясно, че тази сутрин те са гледали телевизия в ареста, тъй като бяха готови с отговори на критики, отправени от председателя на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков.
Пред „Флагман” Десислава Иванчева обясни, че двете са успели да гледат телевизия малко преди да бъдат изведени от ареста към съда.
Днес СОС трябва отново да вземе решение кой да е временен кмет на „Младост”.
След въпрос на „Флагман” кой трябва да заеме длъжността, Иванчева отговори: „Аз съм заявила моето мнение – че най-близък до идеята е Петър Кърджилов. Той е за „зелен Младост” и ние все още отстояваме зелен тип и свеж квартал да стане „Младост”. Това, че се бавят преписки, е абсолютно смешна история. Обяснихме по колко години се бавят преписките от Столична община. Това, че има дарения в полза на гражданите… направили сме две санирания на училища, където едно саниране е към 200 000 лева, две огради на детски градини, където е адски скъпо…”
Припомняме, че Петър Кърджилов бе пиар на кметицата на „Младост”. Тя от ареста обаче го назначи за заместник-кмет. Това бе един от поводите прокуратурата да поиска отстраняване на Иванчева и заместничката й от длъжност.
Отлагането на делата по искане на двете с цел запознаване с материалите по делото пък стана редовна практика. На предишно заседание прокуратурата се оплака на съда, че двете се възползват, за да четат събраното със специални разузнавателни средства (СРС).